Bir ekibin parçası olmak

arkadaşlar merhaba,

iş hayatında olsun, siyasette olsun vs diğer alanlarda olsun bir ekibin parçası olmak iyi midir bireysel olmayı mı tercih edersiniz.

her ikisinin de artıları eksileri vardır. diyelim bir ekibe katıldınız toplu hareket ediyorsunuz ama ekibin kararları size artık ters geliyor bi şekilde üstte olanlar menfaatleri için diğerlerini kullandıkları için ekibi terk ediyorsunuz diyelim.

ekipte en yakın arkadaşlarınızın size sırt çevirmesi gibi durumlar oluşabiliyor. bu gibi durumlarda kendimizi nasıl savunmalıyız darbelere karşı.

Hafta sonu yapılan Türmob seçimlerinden sonra kafamda oluşan soru işaretleri bunlar. smmm ve ymm olanlar varsa daha iyi anlayacaklardır. :)

bu karakterle alakali bir konu. bazi kisilik testlerinde hangisine meyilli oldugunuz ortaya cikar. okudugum kitaplar, yaptigim gozlemler ve tecrubelerim sunu gosteriyor ki, tek basina yapilan hic bir is iki kisilik yada grup islerinden daha iyi olamaz. sinerji basli basina buyuk bir faktor. ha tabi toksik bir ortam veya takimdaysaniz bi halta yaramaz o sinerji.

  • buenosdias  (17.10.22 17:08:21 ~ 17:09:15)
O ekibi neyin bir arada tuttuğu, yani orada olma motivasyonlarinda neyin öncelikli geldiği önemli. Eğer bunlar ortusuyorsa o ekip iyi işlemeye başlıyor. Bence ogrencilikte yapılan grup ödevlerinde bile bu böyle.

Para mı, kişisel mecburiyetlerin sonucu mu, rica minnet ilişkileri mi, o ekibin varoluş amaci olan şeyleri yapmak mı...

Grup ne kadar benzer motivasyonlari taşıyan kişiler cogunluktaysa o kadar iyi işliyor diye bir kaide de yok bana kalırsa. orada nasıl dinamiklerin oluştuğu önemli.

Ben şahsen o ekibin işini aracsallistiran kişilerin ağırlıkta olduğu yerlerde bulunamiyorum daha doğrusu zaten motivasyonumu kaybedip yavaş yavaş kopuyorum.
  • encokbenisevinnolur  (17.10.22 17:32:18)
oda-dernek-sendika-vakıf-parti gibi çok üyesi olan yerlerde, yöneticilerin sadece kendilerini düşünür şekilde hareket etmeleri çok sık görünen bir durum. bu konuda yapacak bir şey yok. ya bu ekibin o kadar için de olacaksınız ki, siz de nasipleneceksiniz, ya da "hee" diyip geçeceksiniz.

  • co2s2  (17.10.22 18:03:30)