Her ay altın almak yerine kredi çekmek?

Ekonomiden hiç anlamayan ve enflasyondan kendince korunmaya çalışan biri olarak bi sorum olacak:)
Her ay 4 5 gr altın almaya calısıyorum birikim amaclı. Bunun yerine mesela 50 60 bin ihtiyaç kredisi çekip dolar altın sepeti yapmak ve kenara atacağım parayı krediye vermek mantıklı değil mi? Her ay taksit yükü azalacak zaten kamuda yılda iki kez zam alıyoruz. Ne gibi bi eksisi olabilir ki?

Hocam banka faizleri bu yüzden alıyor zaten. Kampanyalı ya da uygun olduğunu düşündüğünüz bir faiz oranı varsa olur. Yoksa matematiksel olarak karlı olması mümkün değil.

  • nickini vermek istemeyen uye  (16.10.22 15:48:26)
faizlerin biraz daha düşmesini bekle derim.

  • tunaktunaktun  (16.10.22 16:30:34)
Kazançlı çıkma ihtimaliniz, siz de dahil nerdeyse herkesi zora sokan şartların aynı şekilde hatta daha da kötüye giderek sürmesi üzerine kurulu olacak. Bu tuhaf bir ruh hali yaratır bence. Enflasyon düşse de yükselse de hem üzülecek hem sevineceksiniz.

  • encokbenisevinnolur  (16.10.22 19:28:52)
Matematik olarak kârlı olması nasıl mümkün değil anlamadım. Hangi matematikten bahsediyoruz?

Bu sorunun net bir cevabı yok. Mümkün değil demek boş laf. Altının gelecekte ne olacağını bilmek gerekiyor. Bilmemiz mümkün olmayacağı için kârlı olur mu olmaz mu bunu da bilemeyiz.

Bunun için altının son 1 yıldaki hareketine bakarak bir senaryo oluşturun. 60 bin TL krediyi 1 yılda geri ödeyecek şekilde çekip hepsiyle 1 yıl önceki altının fiyatına göre altın almış gibi düşünün. Atıyorum 120 gram altınınız olsun. Sonra her ay maaşınızı aldığınız gün kredi ödemesi tutarı kadar parayla altının o ayki fiyatıyla gram aldığınız düşünün. Böylece 1 yıl sonunda aynı parayı ödeyerek ne kadar altınınız olduğuna bakıp kârlı mı zararlı mı onu görürsünüz.

Bir örnek paylaşayım:
Ekim 2021 tarihinde ihtiyaç kredisi için oran 1,55 civarı.
60 bin lira çektiğimizi düşünürsek;
Aylık ödeme 5.650 TL (toplam borç 67.820 TL)

1 Ekim 2021'de gram altın fiyatı: 549 TL
O tarihte 60 bin ile alınabilecek altın miktarı: ~109 gram

Şimdi de her ay 5.650 liralık altın alma durumuna bakalım:
Her ayın 1'indeki altın fiyatına göre alım yaparsak;
i.imgur.com
Toplam yaklaşık 80 gram altınımız oluyor.

Demek ki neymiş? Bu soruyu 1 yıl önce sorsan kredi çekip almak 29 gram daha fazla altınınız olmasını sağlayacakmış. Yani kârlı olması mümkün değil diye bir şey yokmuş.
  • himmet dayi  (16.10.22 21:48:17)
@himmet hocam, gerçek bir kuyumcusunuz. Alırken, satarken, kredi çekerken hepsinde kazanmışsınız. :) Ben de, "Kampanyalı ya da uygun olduğunu düşündüğünüz bir faiz oranı varsa olur." dedim zaten.

Sizin hesabınızdaki, kredi giderleri, altın / döviz alım satım masraflarını geçtim. 1.55 ekim 2021 için çok iyimser. 2021 Bahar aylarında zaten 1.50 civarıydı faizler.

Bir öngörünüz varsa işler değişir tabi ama diğer türlü hesap çok net:

5000 aylık ödemenin 2000'i faize gidiyorsa; o ay 2000 lirayla antep fıstığı alıp yemeniz, bankaya faiz olarak vermenizden daha karlı olur.
  • nickini vermek istemeyen uye  (16.10.22 23:22:52)
@nickini vermek istemeyen uye

Kuyumcu değilim hocam. Dört işlem biliyorum.

Ekim 2021 için faiz oranı da 'iyimser' değil. Google'a Ekim 2021 faiz oranları diye yazarsanız 10 saniyede bulabileceğiniz bir bilgi. Ayrıca altının alım satım farkını hesaba katmaya gerek yok. Sadece alıyoruz. Herhangi bir makas aralığına maruz kalınacak bir işlem tarif etmedim. Kaldı ki kredi masrafını dahil etmek bu hesabı ne kadar değiştirecek? 29 gram altından bahsediyoruz. 60 bin liralık kredinin 25 bin liralık masrafı mı olacak?

'kampanyalı ya da uygun olduğunu düşündüğünüz bir faiz oranı varsa olur.'

Bu bilgiyi neye dayanarak söylüyorsun? Diyelim kötü senaryo %2,05'ten çekelim 60 bin krediyi (iş bankasının şu an verdiği oran). Aylık ödemesi 5.871 TL yapıyor. Şimdi 60 binle alınabilecek altın miktarının, her ay 5.871 TL'lik alınacak altın miktarından daha az ya da daha çok olabileceğini nasıl bilebilirsin? Altının 1 yıldaki fiyatını bilmen lazım 'uygun faiz oranına olur' diyebilmek için.

Yani ne 'uygun faiz oranında kredi bulursan olur' cevabı, ne de 'matematiksel olarak kârlı olması mümkün değil' cevabı doğru. bu netlikte cevap vermek için altının gelecekteki fiyatını biliyor olmak lazım.
  • himmet dayi  (16.10.22 23:30:16 ~ 23:33:13)
@himmet dayi, işin içine olasılıkları katan sensin. Altını 2 kat değerlendirmişsin, faizleri de 1.55'de sabitlemişsin sonra bana "Altının 1 yıldaki fiyatını bilmen lazım" diyorsun.

Şimdi senin hesabınla:
Rebecca altının 2 kat artacağını düşünüyorsa ve 1.55'den kredi bulursa kredi çekmesi mantıklı oluyor. Yoksa karlı olması mümkün değil.

Ben de bunu "Kampanyalı ya da uygun olduğunu düşündüğünüz bir faiz oranı varsa olur. Yoksa matematiksel olarak karlı olması mümkün değil." böyle ifade etmişim.

1.55'in doğru olmadığını boşuna tartışıyoruz ama Mynetle, habertürkle bu iş olmaz hocam. Google'da her ilk sırada çıkana tıklama. A Haber izliyorsan da, gel 0.89'dan gidip ev alalım ya da toki bekleyelim birlikte.

web.archive.org://www.qnbfinansbank.enpara.com/krediler/ihtiyac-kredisi

web.archive.org://www.garantibbva.com.tr/tr

Altının alım satımını katmıyorsak 29 gram altının tl değerini nasıl anlayacağız? 1 Ekim 2022'de mesai saatleri dışında mı bozdurmaya çalışacağız, yoksa herhangi bir bakanın basın açıklamasından hemen sonra mı?

Düzeltme: Linkleri boşlukları silip kopyalayın: https: //web.archive.org/web/20211001041444/https:// www.garantibbva.com.tr/tr

https:// web.archive.org/web/20210925131950/https:// www.qnbfinansbank.enpara.com/krediler/ihtiyac-kredisi
  • nickini vermek istemeyen uye  (16.10.22 23:59:19 ~ 17.10.22 00:01:38)
Hocam sana uzun uzun cevap veremeyeceğim gece gece. Yazdıklarımı bir daha oku. Ben geçmiş verilere dönük hesap yapıyorum senin "matematiksek olarak karlı olması mümkün değil" ifadeni çürütmek için. altının fiyatları 2021 yılından başlayıp günümüze geliyor. Uydurma fiyatlar değil. Ayrıca faiz oranı 1.55 olmasın tamam. 2 olsun. o zaman da 83 gram altın alınabiliyor kredi çekmek yerine her ay kredi ödemesi kadar parayla altın alınca. Günün sonunda yine 109 yerine 83 gram altınımız olmuş oluyor.

Altının TL fiyat karşılığını bilmemizin hiçbir anlamı yok. 109'un 83'ten büyük olduğunu anlamak için TL değerine bakmamı gerekmiyor. Alım satım fiyat farkının da konuyla hiçbir ilgisi yok. Sürekli altın alıyoruz ve günün sonunda ne kadar altınımız var ona bakıyoruz. Günün sonunda 109 gram altınımızın olduğu 'kredi çekip direkt altın almak' senaryosu Ekim 2021 - Eylül 2022 tarihleri arasında daha mantıklı bir seçenek. Ancak gelecekteki altın fiyatlarını bilemeyeceğimize göre ne 'ucuz kredi bulursan olur' ne de 'ucuz kredi bulamazsan mümkün değil' argümanları doğru oluyor. İkisini de bilemezsin. Ancak altın için 1 yıllık hedef koyarsın ve her ay düzgün yükseleceğini varsayarsın. O zaman benzer bir hesap yapıp sonuca ulaşırsın. Ancak o da kesinlik içermiyor.
  • himmet dayi  (17.10.22 00:24:09)
109'un 83'ten büyük olduğunu anlamak için TL değerine bakmamı gerekmiyor."

Yahu altını neyle alıyorsun ya? Altını alırken 109 liraysa, satarken 83 liraysa 109, 83'ten büyük olmuyor işte.

Banka sana 60bin veriyor, 67bin istiyor. Böyle bir piyasada kar etmenin yolu faize giden 7bini mümkün olduğunca azaltmak. Çünkü altın, döviz, banka faizi ve rebecca'nın maaş zammı zaten paralel gidiyor.
  • nickini vermek istemeyen uye  (17.10.22 00:48:11)
Hocam gerçekten yordun be.

Senaryoyu olabildiğince özetliyorum:
1 Ekim 2021’de 60 bin kredi çektin. Bununla o tarihte 109 gram altın alınabiliyor. Bu cepte. 1 yıl kredi ödeyip borcu kapatıyoruz ve 1 yıl sonra sıfır borç + 109 gram altın var elimizde.

Şimdi bi de o tarihte kredi çekmeyip, sanki kredi geri ödüyormuş gibi her ay 5.850 liralık altın alalım. Senaryo bu ya; rebecca her ay 5-6 bin liralık altın mı alayim yoksa onu kredi ödemek için kullanıp direkt kredi çekerek atını toplu mı alayim diyor. Umarım buraya kadar her şey nettir. Şimdi her ay 5.850 liralık altın alırsak ne oluyor ona bakalım; 1 yıl sonra elimizde 83 gram altın oluyor.

Örnek bu kadar. Bunu anlamayacak ne var gerçekten hayretler içerisindeyim. Altının alım fiyatlarını zaten ilk cevabımdaki Excel tablosunda yazdım. O tarihlerde o fiyatlardan alım yapıyoruz. Satmak yok. Neden ikide bir satış fiyatını araya sokuyorsun?

Banka bana 60 verip 67 istiyor evet. Benim örnek neyi gösteriyor? Ben o 60 bini direkt altına yatırırsam bana 67 bin değil 109 bin kazandırmış oluyor. Kredi çekmeden aldığımda ise 1 yıl boyunca 67 bin lira harcayıp yıl sonu elimde 83 bin lira oluyor. Satış fiyatlarını illa dahil edeceksen 109 bin değil de 105 bin olsun hadi. Sanki alım satım makası 500 liraymış gibi…
  • himmet dayi  (17.10.22 08:30:31 ~ 13:38:31)
resmen ekonomi bülteni tarzında bir soru cevap olmuş valla ikinizin de eline sağlık. sizi bir programa çıkartsak bu seviyeli ekonomi tartışmasına bilet keserim yeminle :)

  • gencfb  (17.10.22 08:41:02)