dizüstü bilgisayarımın sorunu ne olabilir? kamyon gibi oluyor arada

son 2-3 ayda olmaya başladı, önceden yoktu. normalde çok sessiz, pırıl pırıl çalışabilen bir cihaz ama kaldırıp yan odaya taşıdığımda (genelde fiziksel temas sonrasında) bazen VIRRRRR diye ötmeye başlıyor. ses belli bir yerden geldiği için parça gevşemiş olabilir diye düşündüm ama ilginçtir ki bilgisayarı kapatıp açtığımda o ses kesiliyor. yani mantıken parça yerinden oynamışsa tekrar açtığımda aynı şekilde gürlemesi gerekmez mi?

bazen hafifçe şöyle pıt diye vuruyorum ses olmaya başlayınca, kesiliyor. sabit dururken hiç sorun yok. ama kaldırdım, bi yere götürdüm diyelim yine başlıyor tor tor tor tor.

gürlediği anlarda performans düşüşü yok bu arada. normalde nasıl çalışıyorsa yine öyle çalışabiliyor. tek fark ses.

ben bu işlerden hiç anlamadığım için açıp kendim bakmaya cesaret edemiyorum makineyi elime almayayım diye.

bu yazılımsal kaynaklı bi şey olabilir mi yoksa kesinlikle bir parçası mı gevşemiştir? başka ne olabilir ya da?

yazılımsal da olabilir donanımsal da olabilir. muhtemelen fanlardan gelen bir sestir. bios'un fan ayarıyla oynayan bir program kurmuş olabilirsiniz, fanların vidası gevşemiş olabilir, küçük bir kısmında kırılma olmuş olabilir. harddisk arada sırada yoğun çalışıyorsa ondan geliyor olabilir. donanımsal ve yazılımsal olarak hiçbir sıkıntısı yoktur ama toz birikmiştir. yani aslında çoğu şeyden olabilir aklıma bin türlü sebep geliyor.

garantisi bittiyse bence açıp bakın. atla deve değil. youtube'a marka model yazarak video izleyerek bile söker takarsınız. açmışken güzelce temizlik de yapmış olursunuz.
  • coldegezenkutupayisi  (12.10.22 13:25:24)
büyük ihtimal fanı bozulmuştur. internetten aynısını alıp kendin de yapabilirsin.

  • nothing in my way  (12.10.22 15:16:24)