sizce 30 yaşında bekar bir erkeğin birikimi ne düzeyde olmalı?

sb.

borçsuz mu olmalı? evi, arabası bulunmalı mı? siz nasıl bakıyorsunuz olaya? özellikle kadın duyuru kullanıcılarının da cevaplarını merak ediyorum. teşekkürler.

Borçsuz olmalı, arabası olmalı, evi de olmalı mümkünse. Ama mümkün değilse yapacak bir şey yok. Benim eşimin yoktu yine evlendim yani napalım :)

  • kaptan maydanoz  (10.10.22 10:13:19)
Bu şartlarda borçsuz olsa yeter, erkeğim.

  • mirty  (10.10.22 10:32:49)
Heralde X bir 30e'nin birikimini sormuyorsunuz gibi anliyorum, zira 30 yasindaki herhangi birinin birikimi ne kadarsa o kadar olur heralde, bencelik bir sey yok. Kaldi ki bu ulkede 30unda ciddi birikimler yapmak zor.

Kadinlar diye ayrica sordugunuzdan ilgilenebilecegimiz kisinin bikirimini sordugunuzu cikariyorum. ister 30e ister 37e benden borc istemeyecek seviyede olsun yeter gshs ben nasil kendi kendime yetiyorum, istedigim sekilde yasamaya calisiyorum ve bunu idare edebiliyorsam, ilgilendigim kisi de boyle olsa iyi olur. Yoksa ortak vakit gecirmek zorlasir. Bunun disinda evi arabasi var mi yok mu bakmam zira benim de yok. Benim olsaydi bakar miydim? Somuruluyor gibi hissetmiyorsam bakmam. Yani arabami surekli alip kendi mali gibi kullanmak isterse sogurum muhtemelen. Ya da surekli bende kalmak isterse ama arada mutfak alisverisi yapmazsa falan. Parazit gibi davranmiyorsa malina mulkune bakmam yani.
  • summer timetable  (10.10.22 10:34:14)
ev araba ve yazlık olmazsa olmaz
tekne opsiyon olabilir ama günümüz şartlarına bakınca alamadığı için eleştirilmemeli

  • croswell  (10.10.22 10:34:42)
Ev araba değil de, 30'larında bekar bir erkek kendi düzenini kurmuş, evini (kira da olur bu) düzmüş ve tercihen kredi borçsuz olması iyidir. Ev ve/veya araç kredisi ödüyorsa o olur, olmayan parayı sorumsuzca harcayıp borç yapmış olmasın yeter.

Arabasız olmaz diyenler de çıkacaktır. Oluyor valla, evlendikten 2-3 yıl sonra beraber aldık arabayı.
  • kobuzchu kiz  (10.10.22 11:17:30)
30 yaşında bir erkek zaten ailesiyle yaşadığından dolayı (kira yok gider yok) en azından bir arabası bankada da birikmiş bir miktar parası olması şart en alt düzey olarak. bundan altı hiç bir şey yapmamış demek.

  • sizofren06  (10.10.22 11:27:26)
30 yaşında birinin evinin olmasını beklemek günümüz şartlarında çok absürt. Aileden falan kalabilir belki ama diğer türlü zor yani beklememek lazım. Bu yaş için orta şeker bir araba beklenebilir, az da birikmiş.o kadar bence.

  • huzurlarinizda huzursuzluk  (10.10.22 13:03:46)
31 yaşında kadınım, borcum yok arabam var. asgari benle aynı düzeyde olmasını isterim. benim olağandışı durumum olduğu için ev alamadım, benim gibi olağandışı bir hali olmayan bir erkek ev sahibi de olabilirdi bu yaşta.

  • kestane gürgen palamut  (10.10.22 13:22:37)
güncel olması için döviz cinsinden yazayım
üniden mezun olduktan 1 sene sonra devlette iş bulsa
ort. 1200$ kazanır aylık

iyi çalışırsa özelde 1500-2000$ arası ortalamayı yakalayabilir

1200x12x7 sene x (ailesinin yanında mı kalıyor, kirada mı?ya göre %25 %50'sini harcar)

bu kadar para biriktirebilir tutumlu biriyse
  • bir soru sorcam  (10.10.22 13:56:22)
şahsen 30 yaşında ne evim vardı ne arabam ne de borcum. evlendim 40 yaşında 2 çocuk + ev + araba vardı. şimdi 44 yaşındayım hala aynı :)

  • ravenudon  (10.10.22 14:52:35)
30 yaşımdayken benim de hiçbir şeyim yoktu. 35 yaşımda evlendim. Evlenirken ev kurabilecek kadar para biriktirmiştim (yıl 2014)

Şu an ev var, araba var. Ama şimdi bu şartlarda (2022) aynı periyotta olsaydım asla bir evim ve arabam olamayacaktı.
  • pispinti  (10.10.22 15:32:58)
beyaz yakaysa 30 yaşında adam en fazla 7 senedir çalışıyordur. ilk 5 sene birikim çok zor. sonraki 2 senede 50'şerden 100 bin biriktirmişse aferin. borçsuz olsun tabii.

çok tutumlu biriyse bile ilk beş senede 100 bin zor biriktirir. kalan 2 senede ve o ilk biriken 100 bin 200 bin olsa şimdi. hadi 300 olsun.
  • gabe h coud  (10.10.22 16:02:48)
Erkek olarak cevaplayayım etrafımdaki makul kadınların beklentilerinden ötürü: erkeğin, evli bir çiftin yaşamını idame ettirebilecek maddi gelire sahip olması bekleniyor (ev artı yaşam masrafları olarak), artı olarak kişisine göre değişir ama tatil vs gibi sosyal ihtiyaçları giderebilmesi lazım. Borçsuzluk şart değil ama borcun da mantıklı olması lazım (ev araba borcu olabilir ama dayımla iş kurmuştuk battık onu ödüyoruz gibi bir şeyle kimse uğraşmak istemez)

Ev sahibi olmak kolay değil. Otomobil de kolay değil ama araç tabii hayat kalitesini inanılmaz etkiliyor.

Sen nasıldın diye sorarsanız, şu an 32 yaşındayım, benim 30 yaşında borcu bitmiş 2 yaşında arabam vardı. 30 yaşına girdiğimde de ev kredisine girmiştim, şu an o evde oturuyorum.
  • roket adam  (10.10.22 16:04:44 ~ 18:03:52)
Benden borç istemesin yeter +1

Karşı cins olmasına gerek yok, her birey 30’undan önce kendi ayakları üzerinde durup bağımsızlığını ilan etmiş olmalı. Bir evi maddi olarak tüm ihtiyaçlarıyla geçindirebiliyor konumda olmalı.
  • ruhen hastayim ben  (10.10.22 17:14:20)
Borçsuz olmalı en azından. Ya da borcu da olabilir ama benden para istemesin. 35 yaşında flört amacıyla görüştüğüm iyi kariyer sahibi birileri vardı. Özellikle malına mülküne dikkat etmedim ama aileden ayrı, kendi yağında kavurulanların evi, arabası yok. Varsa da ben görmedim.

Kimi de kredi çekiyor, geziyor, tozuyor. Sürekli paradan bahsedip, banka cüzdanını gözüme sokmasın bana yeter.
  • Kahvedesu  (10.10.22 17:51:26)
Kimseye muhtaç olmamalı.

  • iwasbornonamountainside  (10.10.22 17:56:12)
Minimum 3-4 milyon

  • Mcfly  (10.10.22 19:08:06)
niye erkegin boyle bir birikimi olmasini evi arabasink bekliyoruz ki :0 sorunun 30 yasindaki bir insanin birikimi ortalama ne kadar olmalidir olmasi gerekmez mi?

30 yasina 2 ayim var, ne evim ne arabam var. kendimi donduruyorum. bunu da normal buluyorum 17 yasinda universite icin ayrilip geri donmedim ve bir fiil kiradayim o gunden beri.
  • tuborg yesili  (10.10.22 19:18:50)