Avrupa'da doktora hk.

Bu soruyu aslında Avrupa'da doktora yapan/yapmış kişilere soruyorum. Bu yıl Avrupa'da doktora programlarına başvuracağım. Programları araştırdım ancak ben araştırken genel olarak akademik kriterlere baktım. Genel olarak Avrupa'daki en iyi üniversitelere başvuracağım. Doktora öğrencisi olarak stipendler yetiyor mu sizin olduğunuz yerde, refahınız nasıl? Şu an burada araştırma görevlisiyim, doktora öğrencisi olarak geldiğimde refahım nasıl değişir?

Düşündüğün şehirleri www.numbeo.com buradan aratarak alacağın miktarla giderleri kıyaslayabilirsin. Metropol şehirler dışında refah ya aynı olur ya da bir miktar artabilir.

  • OrangeYellow  (08.10.22 18:08:49)
Avrupa’da iyi üniler dediğiniz için Almanya, İsviçre ve Hollanda seçenekleriniz arasındadır sanırım.

Almanya’da sözleşmenize bağlı 1000 ile 1800 euro arasında bir maaş bekleyebilirsiniz. Tek başınız bu tutar geçinmeniz için yeter ama evliyseniz ve eşiniz çalışmıyorsa ekonomik sıkıntılar çok olası.

İsviçre’de 3k CHF civarı maaşınız olur. Zürih ve Cenevre hariç evli olsanız dahi geçinebileceğiniz bir tutar bu. Bu iki şehir dışında 1000-1500 euro arası kira ödersiniz kalan da tek kişiyseniz rahat yeter.

Hollanda’da 2400 civarı (brüt) başlıyorsunuz, her yıl artıyor. Avrupa’da doktora öğrencilerinin en yüksek maaş aldıkları yerlerden birisi Hollanda. Doktora yapanlar genelde hayatlarından memnun. Ama kabul almak mesele tabii. Ev krizi de ciddi boyutlarda. Tek başınıza bu para ile çok rahat geçinirsiniz. Evliyseniz zor bir hayat sizi bekliyor diyebiliriz.
  • but that was just a dream  (08.10.22 19:06:17)