eyt hakkında bir soru

2000 girişliyim 6500 primim var. yeni yasa ile bana herhangi birşey düşüyor mu?
ben şahsen eyt'li bir çok insanın bencilce davrandığı kanaatine vardım. neden kendisine istedikleri hakları tüm vatandaşlar için istemiyorlar. 99 öncesi sonrası fark eder mi? hepimiz insanız oh ne ala sen 5000 günü doldur emekli ol 47 50 yaşında emekli ol, benim primim senden 1500 2000 gün fazla olsun ve hala 60 yaşını bekliyim. ben şu an 25 seneyi doldurmama 3 sene var ve primim 6500 küsür bari yaş konusunda bir çalışma yapsalar

Maalesef 99 öncesini kapsıyor. Yeni çıkan yasanın eskiyi kapsamaması lazım. Ama işte o dönemde herkesi kapsadı. O yüzden böyle eyt gibi bir sorun çıktı. Gönül ister herkesi kapsasın 50 yaşında herkes emekli olsun fakat ülkenin içi boşaltılmış ve maddi çöküşteyiz.

  • limonlu eksi  (04.10.22 00:36:08)
bu konuda bir yetkinliğim yok ama duyduklarıma göre hep 2000 veya 99 öncesi şeklinde konuşuluyor malesef.

  • ezkaza  (04.10.22 00:40:44)
Kural olarak aleyhte olan yasalar geriye yürümez. Ama emeklilik yasası yürüdü maalesef.

Ha 99’da sigortası başlamış insanla 00’da başlamış arasında ne fark var derseniz eve tartışılır bir mevzu ama şu anki ilk cephe Eyt’lilerin hakkını alması. Kalanların hakkı için sonradan savaşılır sanki.
  • en bi orijinal  (04.10.22 00:40:49)
Durun bakalım şurada seçimlere ne kaldı 20 yıldır verilmeyen müjdeler sessiz sedasız verildi aflar müjdeler peşpeşe geliyor bu kanununda kapsamı genişletilebilir

  • beemaker  (04.10.22 07:50:57)
staj başlangıcı var mı

  • mtgs  (04.10.22 08:39:03)
99 diye tarih verilmesi rastgele bir tarih seçimi değil sanırım.

Yanlış hatırlamıyorsam emeklilik sistemi ve ssk sıkıntıya düştüğü için bu yaş ve prim günlerini kapsayan kanun o tarihlerde çıkmıştı. Çıktığı zamanda da bu insanlar isyan etmişti "biz sisteme girerken ve işe başlarken şartlar bu değildi, maç devam ederken kural mı değişir" vs diye haklı ya da haksız isyanlar vardı.

Siz "ben 2000'liyim, ne günahım var? ha 99 ha 2000" derseniz ve kabul görürse, bu sefer de 2001'li aynısını söyler, onun ki kabul edilse 2002'li. Bunun sonu yok maalesef.
  • John Bloor  (04.10.22 10:51:47)