araba sorusu

Arkadaşlar merhaba

araç konusunda tecrübeli birilerinden fikir almak istiyorum.

hali hazırda 2017 model 3008 kullanıyorum, kullandığım aracı satmak için girişimlere başladım ve yeni araba arayışındayım.

seçenekler;

1) tiguan 1.5 benzinli elegance dsg:

yakıt tüketimi biraz fazla, ama çok da zorlayacak gibi değil. hali hazırdaki aracım dizel ve 100 km ortalaması 2-3 litre kadar daha düşük. fakat dizel yakıt yaklaşık 3-4 tl daha pahalı, ilave olarak bakım masraflarını, ilk alımdaki fiyat farkını falan düşününce benzin zorlamaz gibi, tiguanda bu rakam yaklaşık 10 lt/ 100 km.

0 km almayı düşünüyorum bu arada, liste fiyatı 1137 tl. doğuş'ta yönetici bir arkadaşım var tedarik ve fiyat konusunda yardımcı olacak gibi.

artıları:
konfor, satmak istediğimde satış hızı, değer kaybetmemesi vs.
eksileri:
dsg şanzıman. fakat birçok kişi artık yeni nesillerde bu sorunun çözüldüğünü iletiyor.
güvenlik paketi (kör nokta, şeritte tutma, otomatik ani fren, adaptive hız kontrol vs olmaması. beni en çok düşündüren şey bu, 1 milyondan fazla para verecğeim ve güncel teknolojiye sahip olsun istiyorum arabam. bu özellikleri ekstra olarak ekletmem mümkün değil zira sipariş üzerine araba gelmiyor, ne gelirse şansına.

2) hyundai tuscon:
elite plus paketinin 2. eli (6 bin km vs civarı) tiguan'ın elegance paketinin sıfırı ile neredeyse aynı.

artıları:
4x4 ama kilitli diferansiyel yol. 4x4 olması bir şey ifade etmiyor.
gırtlak dolu: ön koltuk soğutması, arka koltuk ısıtması ve tiguan'da eksik olan güvenlik donanumlarının hepsine sahip. bu özellikleri de test ettim bu arada gerçekten etkileyici.
genişlik ve iç hacim olarak beklentilerimi karşılayacak.

eksileri:
2-3 yıla kalmadan yıpranacak, sağından solundan ses gelmeye başlayacak, o kadar çok elektronik aksam sıkıntı vermeye başlayacak. ayrıca sıfırına bütçem yetmiyor, 2. el alacağım mecbur.
yakıt tüketimi konusunda fikrim yok.

2) subaru xv:

artıları:
sürekli 4x4, diferansiyel kilidi vs, hem yol tutuş, hem arazi, hem kar yağmur çamur falan bana mısın demez.
bahsettiğim otonom güvenlik unsurlarının tamamına hatta muhteşemine sahip.
sıfırı dahi oldukça ucuz. bütçem rahatlıkla karşılayacak.

eksileri:
arabanın motoru yeterli değil, haliyle hızlanması vs kötü.
hacim oldukça küçük.
servis ağı yetersiz, satarken elden çıkarmak zor.
ses yalıtımı yeterince iyi değil.

3) qashqai, kuga, sportage,
hiç beğenmiyorum.

4) 3008: hali hazırda kullandığım için hem farklı marka kullanmak istiyorum hem de uzun süreli kullanımda yıpranmasından dolayı memnun değilim.

5) arteca: tipini pek beğenmediğim için özelliklerine bakmadım. eğer dediğim güvenlik unsurları varsa ve fiyat tiguan civarıysa düşünebilirim. bi ara bakacağım.

6) yukardakilerden daha küçük araçlar, 2008, trock, hrv gibi araçlar boyuttan dolayı seçenek dışı.

7) yüksek km ve eski model araç premium marka olsa dahi istemiyorum.

tahmin edeceğiniz üzere sadece suv düşünüyorum. 3 kişilik ve +1 köpekli aile olduğum için, ilave olarak karavan falan da almayı düşünüyorum. daha küçük araba istemiyorum. bagaj ve arka diz mesafesi, yükseklik vs çok önemli.

bütçem de maksimum 1.100.000 tl.

aslında en çok hybrid araba istiyorum, hatta volvo xc40 plug in hybrid efsane istiyorum ama bütçem malesef uygun değil.

tüm bu bilgilere göre bana fikir verir misiniz. olumlu olumsuz her türlü fikre açığım.

teşekkürler.

Cupra Formentor ile kafanı karıştırayım hocam. Benim de son dönemde kafamı karıştırıyor çünkü :)

  • armagan abanuz  (02.10.22 01:02:34)
@armagan abanuz: cupra malesef çok küçük gelecek bize.

  • emfuzi  (02.10.22 01:15:08)
Selam, Subaru Forester ve Citroen C5 Aircross da var.

  • devorgilla the gunslinger  (02.10.22 08:53:58)
@devorgilla forester bütçeden dolayı uymuyor malesef. c5 de psa grubu olmasından dolayı istemiyorum, 3008 den ağızım yandı bir kez.

  • emfuzi  (02.10.22 08:57:42)
Honda HR-V Hibrit e bir bakmanı öneririm.

  • ankarakecisi  (02.10.22 09:32:42)
@ankara kecisi Yazmıştım yukarıda, çok küçük

  • emfuzi  (02.10.22 11:30:39)
Hyundai'a neden bu kadar karşı olduğunuzu anlamadım. Hyundai ve kia araclar son yılların en iyi araçları bence. Misal Avrupa'da kia 7 hyundai 5 yil garanti veriyor. Bunu veren adamlar zaten bunun iki senede dagilacagini bilse vermez. Ki consumer report gibi raporlarda da üst siralarda.

Tucson sizin fiyat aralığında sıfır da gözüküyor emin misiniz?

Bu arada skoda ve seat'in suvlarina da bakılabilir (kodiaq vs)
  • logisticsmanager  (02.10.22 11:52:49)
suv kullanmadım ama çok sayıda markanın çok sayıda modelini uzun süreler tecrübe ettim. bence en mantıklı araçlar vw grubunun araçları. uzun süre bir önceki kasa leon'u kullandım, şehir için nefis bir araçtı. birkaç ay da kia cerato kullandım, o daha da nefisti hatta passat ayarındaydı ama şanzımanı dsg kadar konforlu değildi ve tdi/hdi/mj/dci gibi avrupalılardan çok yakıyordu. çok kısa kuga kullandım bence kötüydü. opel araçları da sevemedim, j kasa astra daraltıcı ve görüşü kötü geldi bana.

arkadaşın fiyatta da yardımcı olacaksa, dsg problemi de kalmadıysa tiguan diyorum.
  • soft  (02.10.22 13:10:37)
2020 sportage sahibyim son yıllarda yaptığım en iyi yatırım.
istanbul-bodrum arası 3008 li arkadaşla 2 aile yola çıktık bekleyip durduk gelebilsinler diye.
ve çok daha fazla yakıtla.
  • jamswety  (02.10.22 18:13:38)
@jamswety hızlı kullanan sürücü örneği ile neyi açıklamaya çalıştınız tam olarak emin olmadım ama kia’nın tipini beğenmiyorum. Yine de teşekkürler

  • emfuzi  (02.10.22 18:36:49)
tiguan iyidir, satarken rahat ettirir.
tuscon ve 3008'de tutuluyor piyasada.

eğer boyut çok önemliyle, tiguan allspace ve kodiaq alternatif olabilir.
  • nuisance  (02.10.22 20:35:09)