Prizli wattmetre önerilerinizi alırım

Şu iyidir ya da şundan alma diyeceğiniz ürünler ya da olması gereken özellikler varsa yazabilirsiniz.
Muhtelif elektrikli ev aletlerinin (0-2KW) tüketimini ölçmek için alacağım.
Teşekkürler.

Unit Ut 230B-Eu Priz Tipi Wattmetre
tüketimleri aşağı yukarı kestirebilirsiniz buna 500-600 lira vererek ettiğiniz tasarrufa değecek mi

  • comp  (30.09.22 00:25:07)
@comp 150 tl'ye kadar cihazlar var. 500 liralık cihazın avantajı nedir?
Elektrik tasarrufundan çok hobi amaçlı olarak da elimde olsun istiyorum.

  • mikro patlama  (30.09.22 00:59:07)
alternatif daha ucuza daha kolay kullanabileceğin bi pensampermetre düşünebilirsin 150-200tl civarına bulunuyor. akım cihazın üzerinden geçmediğinden onbinlerce watt tüketim olsa bile sorun olmadan ölçebilir

  • konetsu  (30.09.22 01:02:04)
@konetsu doğru anladıysam pensampermetre tüketimi ölçmüyor, çektiği akım değişken olan birçok cihazın ortalama tüketimini ölçemem.

  • mikro patlama  (30.09.22 01:26:04)
  • alfired  (30.09.22 01:34:19)
150 tl'lik cihazın tteknik (5. sınıf çin) olduğunu görünce,
uni-t markasıyla arattım. bu da çin ama çin markası olarak çıkan en iyi malları yapıyor sayılır

  • comp  (30.09.22 01:38:06)
ben gerçekten bir meraktan öteye gitmediğini düşünüyorum bu harcamanın karışmak gibi olmasın da. astarı kumaşını geçecek gibi

şöyle, diyelim vantilatör var evde, tam güçte 75watt çektiği yazıyor, 3 kademe, siz birinci kademede çalıştırıyorsunuz, hadi olsun 40 watt çeksin
ya da aspiratör vs
tek kademesi olmayan her bir cihazın tüketimini aşağı yukarı kestirebilirsiniz
icabında çekersiniz fişten
etiketteki referans değerler üzmez
tasarruf için ise ya hep ya hiç uygulamalı. yani o 50 inç televizyonu hiç açmamak lazım. buzdolabı hep çalışacak, elzem. klima denenebilir ama o da elzem çoğu şehir için, vazgeçilemez.

aa gerçi evde termosifon varsa, tam güçte ısıtmakla sürekli ekonomide kullanmak arasındaki fark ölçülebilir. diğer türlü; 1'er ay arayla 2 kademeyi de uygulayıp görmek gerekir
  • comp  (30.09.22 01:45:11)
@comp Evet, tabiki meraktan. Hobi amaçlı olduğunu söyledim, neden meraktan öteye gitmesi gereksin ki? Hobi para kazandırmaz, para harcarsanız. Son zamanlarda sıkça naapsak da faturayı düşürsek diye soran duyurular açılıyor, siz beni o kateogoriye sokmuşsunuz. Tasarrufla, faturayla ilgili bir endişem yok, nasıl inandırsam bilemedim.
Cihazlara gelirsek, aşağı yukarı kestirilemiyor. Mesela bir klima tüketimi dış ünitenin ortam sıcaklığı, fan hızı, sıcaklık ayarı gibi bir sürü parametreye göre etkileniyor, dur kalk çalıştığı için ve dış sıcaklık da gün içinde değiştiği uzun süreli tüketim ölçümü yapmanız gerekir, verilerinden hesaplayamazsınız. Diğer beyaz eşyalar, çay makinesi aynı şekilde dur-kalk çalışıyor. Kişisel tv-uydu cihazı kullanımında yine gün boyunca cihazı ölçüme bırakmak yerine hesaplamaya kalkmak deli işi olur, çünkü açılacak, kapanacak belki defalarca.

  • mikro patlama  (30.09.22 02:31:04)
www.hepsiburada.com

Doğruluğunu bilmem ama pratik bir şey gibi.
  • atom karincanin torunu  (30.09.22 12:56:53)
@mikro
inandım inandım :)))
2. cevapta hobi demişsiniz görmemişim

evet haklısınız, yalnız mesela, klima için bir ortalama belirlemek isterseniz bütün mevsim boyunca o cihazın takılı olması lazım gelmez mi. 1 hafta takıp çıkarırsınız, o hafta da mevsim normallerinin dışında ise, gelecek mevsimlerin dışında bir ortalamaya sahip olur tüketim, yanıltır
  • comp  (30.09.22 23:22:41)
@comp Klima için mükemmel bir ölçüm yapmak çok zor zaten ama daha dar zaman aralıklarında, fikir verici ölçümler yapılabilir yine de. Klimayla ilgili asıl zorluk sigortayla doğrudan elektriğe bağlı olduğundan prizli bir ölçü aletini araya sokmak için kabloları sökmek falan gerekmesi.

  • mikro patlama  (01.10.22 01:05:29)