para biriktirmek mi mantikli yoksa kredi odemek mi?

ayda 15k kenara atabilirim. diger yandan bu paraya 150.000klik 12 ay odemeli kredi cekebiliyorum. onunla kuyumxudan gram altin alma aklima yatti. sizce hangisi mantıklı?

benim tercihim kredi çekmek oluyordu. kredi çekip altın almak şeklinde. ama kredi de alıskanlık yyapabiliyor
bi o kredi bi bu kredi ödemek de içimi baymıştı. bi iki sefer denenebilir. şey gibi oluyo bu durumda "param var ama param yok"

  • ala09  (28.09.22 23:54:21)
Geçen sene kredi çekenler yaşadı. Ama bu sene bakıyorum, %2 üzeri oranlar var. Seneye dolar 22 lirayı geçmeyecekse bir anlamı yok gibi görünüyor. Ki geçen sene Aralık'ta 16 liraydı, şu an 18,5. Hani aynı oranda artıyorsa sıkıntı, ki bankalar bunu düşünüyordur diye düşünüyorum :)

Öte yandan ben bi kredi çektim, 20.000 $'lık krediyi 10.000 $'dan az bi paraya ödemiş oldum. Ülke kaos içerisinde olduğu için mantık yürütemiyorum cidden.
  • plutongezegendegilmi  (29.09.22 00:01:06)
Para biriktirmek gibi keyifli bir eylemi borç ödemeye dönüştürmek çok mantıksız bir şey. Gram altın alacaksanız zaten her ay 15 bin lira ile alabilirsiniz.

  • dissendium  (29.09.22 00:43:57)
tabii ki de kredi ödemek mantıklı. sabit tl ile yatırım yapacaksan her türlü tl borçlanıp döviz endeksli ürün, tarla,ev,araba,çö poşeti,patlıcan vb. ne olursa almak mantıklı. alıp kenara koyduğun her şey yanına kalır.

amacın hobi amaçlı para biriktirmekse tl olarak her ay kenara atarsın ama çocuk değiliz, kumbara devri bitti bu enflasyonda.

ytd.
  • bir ileti paylastim  (29.09.22 00:49:02)
Yüksek enflasyon dönemlerinde uzun vadeli krediler karlıdır

  • beemaker  (29.09.22 01:28:55)
Kredi ödemek

  • balpolen  (29.09.22 02:15:06)
Ekonominin, altının, doların ve TL'nin nereye gideceğini elbette bilemiyoruz. Emin olsak hepimiz zengin oluruz.
Önümüzdeki 12 ayda hem seçim öncesi ekonomisi hem de seçim sonuçlarına göre etkiler olacak. Avrupa'da enerji krizi var, kiralık ev fiyatları, ocak ayında asgari ücrete gelecek zam vs. Yani normalde de tahmin etmemiz pek mümkün değil, bu yıl iyice tahmin edilemez halde.

Bence siz hangisi içinizden geçiyorsa yapın geçin. 150 bin lira kredi çekerseniz ve yılın sonunda bu işten 1000 dolar zararla çıkarsanız dünyanız yıkılmayacaksa girin o işe. En kötü durumda size deneyim ve ders olmuş olur.
  • michael_knight  (29.09.22 12:39:06)
Ekonominin, altının, doların ve TL'nin nereye gideceğini elbette bilemiyoruz. Emin olsak hepimiz zengin oluruz.
Önümüzdeki 12 ayda hem seçim öncesi ekonomisi hem de seçim sonuçlarına göre etkiler olacak. Avrupa'da enerji krizi var, kiralık ev fiyatları, ocak ayında asgari ücrete gelecek zam vs. Yani normalde de tahmin etmemiz pek mümkün değil, bu yıl iyice tahmin edilemez halde.

Bence siz hangisi içinizden geçiyorsa yapın geçin. 150 bin lira kredi çekerseniz ve yılın sonunda bu işten 1000 dolar zararla çıkarsanız dünyanız yıkılmayacaksa girin o işe. En kötü durumda size deneyim ve ders olmuş olur.
  • michael_knight  (29.09.22 12:39:07)
borclanmadan zengin olamazsin king.

  • baldur2  (29.09.22 12:44:23)
kredi tabi ki, no brainer.
ek: kredi cekerek de para biriktirebilirsin zaten senin dedigin gibi. yuksek enflasyon-dusuk faiz arasindaki farktan faydalanmak icin. altin ya da baska bir sey alirsin, ihtiyac duydugun bir sey, doviz, hisse, arsa vs o sana kalmis. pratikte o parayi biriktirmis olacaksin ama paranin maliyetini dusuereceksin mevcut durumda borclanarak. is ki krediyi odeyecek nakit akisinda problem olmayacagindan emin olasin.

  • bay b  (29.09.22 12:49:24 ~ 12:51:30)