Bana az elektrik harcayan ısıtıcı seçelim mi

Giriş katta hiç ısınmayan dışarıdan bile soğuk bi yerden sesleniyorum size. Elwkteik faturamı da düşünerek az elektrik harcayan çok ısıtan bi elektrikli ısırıcı lazım tabi ısıtıcının kendisi de aşırı pahalı olmasın
Bana hangi ürünü önerirsiniz
Ufak odamı ısıtacağım
Bi de ısıtıcının faturaya etkisini nasıl hesaplarım düz cahilim

Şu an İstanbul da 1 kwh elektrik 240kwh altı kullanımda vergiler dahil 1,74 tl.
Alacağınız ısıtıcı termostatlı değilse yani belli bir sıcaklığa ulaşınca otomatik kapanmıyorsa ve 2000 watt olduğunu varsayarsak aralıksız çalıştığında 1 saatte 3,48 tl elektrik harcar.
Elektrikli ısıtıcı kullanacaksanız tavsiyem yağlı radyatör, içinde ki yağ ısınınca kendini kapatır, soğumaya başlayınca çalışır. Devamlı çalışmadığı için faturaya etkisi basit ısıtıcalara göre daha az olacaktır. Verimliliği ise daha yüksek olacaktır
  • delikedidilimiyedi  (28.09.22 11:16:47)
ben geçen sene bunu araştırmıştım, en verimlisi soba gerçekten. ama uğraşması baya zor, onun haricinde yağlı radyatör +1

  • sipsiyah  (28.09.22 11:21:55)
konvektör ısıtıcı bakın.

  • hedep  (28.09.22 12:37:05)
elektrikli en verimli ısıtıcı inverter klimadır.

bunun dışındaki resistanslı (ufo, soba, petek vs..) tüm ısıtıcıların verimi aynıdır. sadece biri lokal olarak tam karşısını ısıttığı için daha iyi ısıtıyor gibi algılanabilir.

elektrikte verimi arttırmak zor ama basit izolasyon yöntemleri ile ciddi kazanç sağlayabilirsiniz. örneğin yaşam alanını 1 oda ile sınırlayın, bu odanın kapı ve pencerelerini güzelce izole edin. odada fazla sayıda cam varsa bazı camları da iptal ederek ısı izolasyonu sağlanabilir.

diğer bir teknik de termostatı 19-20 drece civarı tutmaktır. ısı ayarında düşürdüğünüz her derece ciddi bir enerji tasarrufu sağlar.
  • orpheus  (28.09.22 20:38:47 ~ 20:41:25)