[]

Güç Yüzükleri dizisi maliyeti üzerine

Bu dizinin en çok "şu kadar para harcadık" şeklinde reklamı yapıldı. 5 bölüm yayınlandıktan sonra anlaşıldı ki bu parayla çok daha şahane işler yapılabilirdi. "dizi buysa para nerede, o kadar para harcandıysa dizi neden bu halde". bir kısma telife gitse bile, yine de böyle olmamalıydı.

dizide muhasebesel oyunların olabileceği maliyette 1'i 10 göstererek vergi kaçırma eylemlerinin olduğu düşünülebilir bu durumda.

amazon'un kendi harcamalarını dizi bütçesine dahil ettiği, o yüzden "şu kadar para harcadık" reklamlarına zemin hazırladığı da düşünülebilir

sorum şu, bu söylediklerim makul tahmin ve iddialardan öte, bir gerçekliğe sahip mi? buna dair ciddi söylentiler, elle tutulur şeyler var mı? çünkü diziyle ilgili baştan aşağı bir çok tutarsızlık var (hikayeyi kastetmiyorum).

 
mekan/kostüm harcamaları inanılmaz fazla
mekanla bağlantılı olarak ciddi bir CGİ kullanılmış bunun maliyeti tanınmayan kadrosuyla oyuncu maliyetinden fazladır
telif ücretleri var


ve son olarak çok ciddi bir reklam çalışması yapıldı, dünyanın her tarafında afişler, bilboardlar, toplu taşıma kaplamaları vs. bütçenin en büyük kısmını bu oluşturuyor.
  • a darkness coming  (26.09.22 09:59:17) 
sanmıyorum. dizinin en az para ayırdığı yer senaryo ve oyuncular. yani bir dizi için en önemli kısımlar :) ancak cgi konusunda gerçekten iyi bir iş var, ayrıca mekanlar ve kostümler de bir o kadar özenli. ama tabii senaryo ve kötü oyunculuklar olunca değil 1 milyar 100 milyar dolar bile harcasan o işin seyredeni olmaz.

para o kadar ki adamlar yeni zelanda'da kocaman bir set inşaa etmişler ilk sezon için, daha sonra da o seti komple ingiltere'ye taşımışlar. bunun da devasa bir lojistik maliyeti vardı mesela tam hatırlamıyorum ücreti. bir de amazon bu proje ile prime'a üye kazandırmak için sürekli reklam bastı. diğer rakiplerine göre çok gerideydi.

ancak dizi tırt olunca insan ister istemez "nerede bu kadar para" diyor. para harcanmış ama rezalet bir şekilde harcanmış. o kesin.
  • ilgeru  (26.09.22 10:05:04) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.