[]

8 gb ram yetiyor mu?

Bi arkadaşa grafik tasarım vs. işlem gücü gerektirebilecek işler için bilgisayar bakıyorum.

Adamlar 20 bin liraya bilgisayar satıyor, içinde RTX 3050 ekran kartı falan var ama ram 8 gb. 16 gb ram olsun diyorum bu sefer fiyat uçuyor gidiyor.

Bendeki şirket bilgisayarında 32 gb ram var, yazılım geliştiriyorum ara ara darboğaz oluyor. 8 gb ram sırf ucuz! olsun diye mi koyuluyor bunlara?

Artırmak istesek Apple gibi lehimli mi bir de bunlar anakarta falan?

 
masaüstü bakıyorsanız lehimli değiller, laptop bakıyorsanız modeline göre değişir, ancak çoğunluğunda boş slot oluyor, ram alıp takabilirsiniz ancak almadan önce araştırın. ayrıca 8 gb günümüzde yetersiz artık 16 gb iyidir.


  • valkin rockefeller  (25.09.22 00:14:53) 
hazır sistemlere koyulan parçalar tek olarak satılan parçalardan daha düşük performans veren ürünler. parçalar fabrika çıkışında performans testine sokuluyor ve düşük performans verenler hazır sistemlere ayrılıyor. hazır sistemdeki rtx 3050 ile kendiniz toplarken kutulu alacağınız rtx 3050 arasında ciddi bir fark olur işlem kapasitesi isteyen durumlarda.

8 GB ram yeterli değil ama lehim falan yok, kasayı açıp ekstra ram takabilirsiniz anakart üzerine. yalnız onda da kasayı kendiniz açacağınız için bilgisayar garanti kapsamından çıkar. risk alınır mı? bence bir süre kullandıktan sonra alınır. belki sistem arkadaşınızın işini görecek şekilde sorunsuz çalışır parça eklemeye bile gerek kalmaz.
  • coldegezenkutupayisi  (25.09.22 00:15:08) 
Belirtmeyi unutmuşum laptop bakıyoruz kasa değil.

Ama garanti konusunu atlamıştım o zaman direkt 16 ve üzeri bakmakta fayda var.
  • chicha_v2  (25.09.22 00:28:01) 
Kullanacağı programların geliştiricilerinin web sitelerindeki "minimum system requirements" ve "recommended system requirements" sayfaları olur, onlara bakmanız gerek. Bazı firmalar ayrıntı işlemler için de yazıyor bunları.

8 alsanız ve sonradan kendiniz 8 GB daha alıp taksaniz olacak fiyat ile doğrudan 16 GB alınca fiyatını da kiyaslayabilirsiniz.

Boş slot sayısı ve anakartin desteklediği max. ram de önemli.
  • encokbenisevinnolur  (25.09.22 00:58:43) 
Monster laptopların kasası sonradan ram ve hdd/ssd değiştirmeye elverişli yapılıyordu. Öyle bir model alırsa laptopa da takabilir. (ama kalın bir laptop olur tahminen)

Genelde artık ramler lehimli. Direkt 16+ gb alsa iyi eder.
  • nhk ni youkosu  (25.09.22 01:34:48) 
8 az


  • basond  (25.09.22 12:37:00) 
8 değil 16 gb bile az şu an.


  • false pretension  (25.09.22 16:26:21) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.