[]

Şirkette yetki devretme-vekalet durumları

Bir şirkette müdür/yönetici pozisyonunda çalışan biri izin vb. durumlarda görevini altına bırakma vekaleti verebilir mi? Yoksa bir üst idari amiri mi vekil tayin edilir?

Nedenlerini belirtirseniz sevinirim.


 
kurumsal firmalarda daha önce bulunmuşluğum olduğu için yaşananları söylemek gerekirse aynı seviye veya alt seviyeye yetki devredilir. mesela bir ekip lideri izinli ise, idari kısım yani izin vs işleri için aynı seviyede başka bir ekip lideri varsa ona yetki verilir, doğrudan düz personele yetki verilmez. eğer müdür yardımcısı izinli ise o altındaki ekip liderlerinden birine yetki devri yapabilir. müdürlüklerde ekip liderleri birbirinin işini bilir ama genelde müdürlükler birbirinin işini bilemez pek.

yani altında yönetici varsa ona devretme ihtimali yüksek, altında yönetici yok sadece personel varsa eşdeğer bir yöneticiye devredilir. o da yoksa amire olabilir.

ben gördüklerime göre konuştuğumdan nedenlerini bilemiyorum.
  • Mihendiss  (23.09.22 14:45:24) 
valla işin detayına göre değişir, muhasebe müdürü muhasebe uzmanına yetki verir, bi üstü cfo gibi bir pozisyonsa, ya da ik müdürü ik uzmanına yetki verebilir ama satın alma müdürü, uzmana değil de bir üst pozisyona, direktör gibi, vekalet verebilir. alınacak kararların ne kadar riskli olduğuna, maddi karar olup olmadıklarına göre değişir.

sadece süreç yönetilecekse alt kadro yapar, karar alınacaksa üst kadro yapar gibi düşünebiliriz.
  • benaslinda  (23.09.22 14:49:37) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.