Kiracı - Ev sahibi

Selamlar.

5 yılı doldurduğumuz bir kirqcılığımız var. Şu an piyasanın oldukça altında oturuyoruz. Zam dönemi geldim, ev sahibi %150 zam yapmak istiyor. (2760dan 7000) Bu hali bile piyasadan 1-2 bin TL daha ucuz. Ancak bu kıtayı verecek gücüm yok. Ev sahibine emsal kira davası açabilirsiniz ancak hiç gerek yok önümüzdeki hafta gelip Şubatta evi boşaltacağıma dair tahliye taahhüdü imzalayarak kiraya resmi sinir %25 zam yapacağım diyorum. Ev sahibi Şubat'ta evi kiraya veremem, bu zam da gerçeklikten uzak ya evi boşaltın ya da resmi yollara başvuracağım diyor.

Emsal kira davası ne kadar sürer? Benim teklifim çok mu saçma? Siz olsanız ne yapardınız?

uzun sürer. bırak ne isterse yaptın. şubata kadar çıkartamaz evden seni.bırak uğraşsın.

  • jelly bear  (20.09.22 14:36:30)
benzer durumda bi yakinim vardi. cevrede kiralar 10-15 bin iken onlar 4000 e oturuyordu. ev sahibi ile guzellikle konusup iki tarafin da magdur olmayacagi bir meblagda anlastilar. keske sizde oyle yapsaydiniz. 5 yil az degil. ben olsam 5000'e cekmeye calisirdim. bu haliyle 1,2 bin ucuz olmasi zaten normal bisi. 5 yildir orada oturuyorsunuz. sizin bir tik daha alti icin mucadele etmeniz gerek.

  • buenosdias  (20.09.22 14:39:03 ~ 14:39:19)
"(2760dan 7000) Bu hali bile piyasadan 1-2 bin TL daha ucuz."

Anladigim piyasasi 9 bin TL olan evde eski kiraci olmaniz sebebiyle 2,760 TL'ye oturuyorsunuz. Yani benzer bir eve ciksaniz emlakci komisyonu, depoziti, ilk kirasi, tasinma masrafi derken tek seferde cebinizden en az 30 bin TL cikacak.

Bence ev sahibi insani davranmis, size zaten piyasanin altinda bir teklif sunmus. Uygun olan bunu kabul etmek, ama bu kirayi verecek gucunuz yoksa tasinma masraflarini nasil karsilayacaksiniz bilemedim. Madem iyi niyetli bir ev sahibiniz var, iletisim yollarini zorlayin. "Birak ev sahibi ugrassin" yaklasimi size zarar verir, ev sahibinin ugrasacagi sey bir dilekce yazmak o kadar ki 5 sene dolduysa kazanir ve emsal kiralari goz onune alarak geriye yonelik odeme alir.
  • sertac akin  (20.09.22 15:00:15)
9 bin lira istemedigi icin tesekkur edip 7000 lirayi kabul etmen yapacagin en mantikli hareket olur. milletin malina cokmeyi kendime yedirmezdim ben.

  • baldur2  (20.09.22 15:15:24)
evde neredeyse üçte biri fiyatta oturuyorsun, beş yıl geçmiş bu durumda ev sahibine %25 demek küfür gibi.

Evet o kirayı odemen zor ama o zaman o evde de oturmaman lazım senin fakirleşmenin sorumlusu ev sahibi değil ki kirayı söylerken insaflı olup çevrenin altında istemiş.

Tam emin değilim ama ara dönem çıktığında kontrat sonuna kadar olan kirayı talep etme hakkı var. Şubatta kiracı bulamama ihtimali yüksek, haklı olduğu yerler var.

Dava acarsa kesin kazanır ve artış dava tarihinden geçerli olarak yasal faizi ile dava ne zaman biterse ödenir. Dava iki yıl sürebilir ama sürsede ev sahibi tüm farkı alır.

Uzlaşmak en mantıklısı.
  • kuzey li  (20.09.22 15:16:15)
Ev sahibi yasal prosedürü tam olarak uygularsa, dava yıllarca da sürse ve siz şubatta da çıksanız ev sahibi aradaki farkı dava sonunda, yasal faiziyle alır sizden.

  • Mirket  (20.09.22 15:31:02)
ev sahibi haklı maalesef. ben olsam kirayı uygun bir yere çekerdim.

  • sta  (20.09.22 15:34:10)
Ev sahibi olduğum kısa bir dönem oldu ve ne olursa olsun kirayı 3den 9a çıkarmaya karşı çıkmak kesinlikle mala çökmek falan değil. Herkes çıldırmış.

Yuzde 25 zam hakkaniyetli değil evet. Bu kirayı 3 katına çıkarmayı haklı göstermiyor. Daha makul bir zam uygulayıp kira tespit davası açıp acmamayi kendisine bırakın minimum 2 yıl sürer.
  • sanguine  (20.09.22 16:32:23)
Kira tespit davası ile belirlenen kira geriye dönük olarak tahsil edilir. Sözleşme yenilenme tarihi bu ay ise isterse dava 10 ay sürsün, 10 aylık farkı yine ödersin. Uzlaşmaya gitmen lazım. 7 bin dedi ise iyi niyetli bile yaklaşmış diyebiliriz.

  • himmet dayi  (20.09.22 18:57:22)
bire bir aynı durumdayız. 5 yılı doldurduğumuz bir kiracılığımız var, kiramız 2500 lira. ev sahibimiz ise 9000 lira kira istiyor. ben kendisine %100 zam yaparak 5000 lira önerdim. hatta önermekle kalmayıp ödedim de. ama o ısrarla 9000 lira istiyor, pazarlığa açık değil. hatta bugüne kadar da ucuza oturduğumu söylüyor. kiraladığımızdan beri kontratta yazan tüfe oranındaki zammı yaptık üstelik.

evet 2500 lirayı 9000 liraya çıkarmak delilik. bunun adı 9000 liralık evde 2500 liraya oturmak değil. o evin 9000 lira olduğunu kim söylüyor ki? yani son bir yıl içinde piyasa çakalları yüzünden kiralar saçma sapan şişti diye evin değeri 9000 mi oluyor? hangi ekonomik göstergeden etkilenir ki lan bu?

geçen sene de kira zamını kendisi yaptı, tüfe'ye göre 2500 yapıyor dedi, olur dedim hiç ikiletmeden. hakkaniyetli olanı bu. bu yıl 5 senesi doldu diye %260 zam istiyor. dolmasa %25 yapıp 3200 liraya oturacaktım, bir yıl daha ağlayacaktı. adama %100 zam yapıp 5000 diyorum, en ufak tolerans göstermiyor.

e açsın o zaman davayı. bırakın açsın. dava sonuçlanana kadar piyasa mı söner, ev mi değer kaybeder, siz mi başka ev bulursunuz allah kerim.

hatta size önerim, durumunuz varsa aradaki farkı da ev sahibine 7000 lira kira öder gibi bir banka hesabına yatırın, altın, dolar falan alın. mahkeme kararına göre fark oluşursa çıkarır aradaki farkı oradan verirsiniz, fazlası da size kalır.
  • kibritsuyu  (20.09.22 19:11:30 ~ 19:14:26)
Bazı arkadaşlar mala çökmek dedi ancak geçen sene zam yapılması dahil piyasa ortalamasına belki bir tık altına oturduk. 2760 olmuşken güncel kiralar da 3000 TL civarındaydı. Yani mala çökmek gibi bir durum yok.

Enflasyon oranında artış teklif edip isterseniz yasal süreç açık diyeceğim.
  • yercekimini kendine ceken adam  (20.09.22 20:47:19)