Fotoğraf makinesi hk.

evde, eskiden kalma bir nikon d90 fotoğraf makinesi mevcut.

son dönem biraz fotoğraf çekmeye yönelmek istiyorum. bu makinenin eski bir makine olduğunun da farkındayım.

ama hemen bir fotoğraf makinesi masrafına girmektense, bu makineye bir-iki tane lens alayım, oyalanayım eğer sararsa o zaman daha düzgün bir makineye geçeyim istiyorum.

ancak, aldığım lensler de çöp olur bu senaryoda sanırım değil mi?
veya, yeni nesil makinelere uygun lenslerin bu makineye bağlanmasını sağlayan converterlar mevcut mu?

bu sayede bu aldığım lensleri, ileride yeni bir makine alırsam direkt ona takarak devam ederim ve maddi zarara uğramamış olurum.

böyle bir dönüştürücü var mıdır?

nikon'u bilmiyorum ama canon d-slr lensleri evrensel. yani en azından son bıraktığımda öyleydi. sadece crop'lu makinelerin lensleri (EF-S olanlar) full frame gövdelere uymaz. full frame makineye uyan lensler (EF olanlar) crop'lu gövdelere de uyar, hepsi birbirine kullanılır.

son dönemde takip etmedim, canon'da durum bu. yani yepyeni 2022 model bir gövde de alsanız, 10 yıl önceki lensi takıp kullanabilirsiniz. sadece teknolojisi geri kalır (sessiz ve hızlı odaklama, imaj sabitleme vs)

nikon'da da durumun farklı olduğunu sanmıyorum.
  • kibritsuyu  (20.09.22 08:36:39 ~ 08:38:16)
Elinizde 18-105mm varsa yeni makine alıp almamaya karar verene kadar işinizi görür. Yanına belki prime lens (nikon 50 mm) ekleyebilirsiniz.

18-55 mm için aynı şeyi söyleyemem. Ayarları hatırlayana kadar o da iş görür ama keyifle kullanılacak bir lens değil. D90 gövdeyi kullanmaya devam edecekseniz kronik sorunu olmayan ikinci el lens araştırın derim. (Güncel fiyatlarını bilmiyorum ama Nikon 16-85mm, tokina 11-16mm, tamron 12-24mm bakabilirsiniz. Son ikisi geniş açı lensler)
  • zihua  (20.09.22 09:55:02)
ilk önce elinizdeki makineyle bol bol fotoğraf çekin. doğru pozlama nedir, doğru ışık kullanımı gibi şeyleri iyice kavrayın ardından zamanla nasıl fotoğraflardan hoşlandığınızı anlarsınız buna göre makine ve lens tercihleriniz netleşir.

  • astronom bey  (20.09.22 10:05:52)
Ben D80'i yakin bir zamana kadar kullaniyordum. Hatta D5100 aldiktan sonra da kullanmaya devam ettim beni daha cok tatmin eden bir model oldu.

Nikon lenslerin hepsi birbiriyle uyumlu (1950'lerden simdiye kadar), hatta D90'da kendi focus motoru oldugu icin eski tip lenlseri de autofocus ile kullanabilirsiniz. 3xxx-5xxx serisi icin AF-D lensler gerekiyordu mesela auto focus icin.

Donusturucu iyi performans vermiyor bence, kalitelileri almadiktan sonra hep bir focus sorunu oldu benim tecrubemde. Nikon devam edecekseniz dedigim gibi gerek yok zaten.

Lens alirken bakabilecegeniz iki deger DX (D90'in da dahil oldugu kucuk frameler) mi FX (full frame, genelde en ust segment makineler) mi oldugu. Ikisi birbiriyle uyumlu olmakla beraber kucuk sensore gore oldugu icin yaklasik 1.5x crop oluyor. Mesela 50mm fx lensi d90'a taktiginda 75mm gibi oluyor. Ama 50mm dx lensi fx'e takarsan kenarda vignette (siyahliklar) olusabilir
  • mirafiori  (20.09.22 10:54:26 ~ 10:54:42)
bence fotoğrafta teknoloji çok önemli değil. en temeli analog zaten. o yüzden mesela 5 mark ii bile gayet iyi. nikonu bilmiyorum ama full frame değildi sanırım. ama yine de kullanılır. neden kullanılmasın? araba, telefon değil sonuçta sürekli yeni teknoloji çıkmıyor en temeline etki eden. yıllardır kullanılan modellerden iyi bir lens almak iyi olabilir.

  • tute  (20.09.22 11:18:22)
aynalı makinelerin lensleri adaptörle aynasızlara bağlanabilir. Aynasızlar için tasarlanmış (yeni nesil dediğin) lensler bunlara uymaz. (herkes aps-c ve fullframe lenslerden bahsetmiş ama bilmen gereken önemli bir bilgi de bu)

Sebebi şu, eski lensler daha uzaktaki (aynanın arkasındaki) sensöre görüntü oluşturmak için tasarlanmış. Yeni lensler hemen dibindeki sensöre.
briansmith.com
cdn.shopify.com
aynasız makineye uzatıcı adaptör koyup o mesafeyi sağlayabiliyorsun. (eski lensi yeni makineye takabiliyorsun) Tam tersi yani aynalının sensörünü öne çekmek mümkün değil ama.

Bu sebeple, çoğu kişi Canon EF lens seti dizer her makinede kullanır zaten. Fakat diyafram, autofocus gibi şeyleri makine üzerinden değiştirebilmek kullanabilmek için (autofocus'un verimli olabilmesi için vs.) çipi olan düzgün adaptörler gerekiyor. Sırf düzgün (Metabones) adaptörler 600 dolar civarındaydı. Ama dümdüz uzatıcı tüpler de var mesela Samyang marka manuel lensleri onunla taksan yine güzel işler çıkarırsın. gibi gibi.
  • nhk ni youkosu  (20.09.22 16:33:46 ~ 16:37:47)