[]

çok elektonik alet olan odada elektrik güvenliği?

büyük ekran tv, kahve makinesi, laptop, ps5 falan derken baya bir alet birikti. tek priz var odada ve 3 tane 3'lü prizle dağıtıyorum. prizden cızzt diye bi ses geliyordu, açıp baktığımda sol deliği kararmış, fazla ısınmış sanırım. biraz tırsıyorum.
ne yapmak lazım, bir priz daha mı açtırayım, nasıl olur en güvenlisi?
teşekkürler.


 
Her bir prize 220 V gerilim gider. Bu prizler genellikle 16 A sigortaya bağlı olur. 220x16=3520 Watt enerji yapar. Yani bir prize max 3520 Watt yükleyebilirsiniz. Bunu aşarsanız sigorta atar.

Anlattığınız ekipman bu limiti aşmıyor gibi.
Toprak hattını kontrol etseniz iyi olur.
Daha derin bilgisi olan arkadaşlar başka tavsiyeler de verebilir.
  • mhm  (19.09.22 22:44:20) 
Uzatmaların üstünde genellikle max kaç w desktelediği yazar. Sizdeki aletlerin max kaç w/kw harcadığına bakın, ona göre değerlendirebilirsiniz bence.


  • mirafiori  (19.09.22 23:10:29) 
bozulan prizi kaliteli ve orjinal marka bir priz ile mutlaka değiştirin. kararan bölgenin direnci artmış-muhtemelen gevşemiştir. ne yaparsanız yapın o bağlantı ısınıp sorun çıkarmaya devam edecek.

normalde bir priz için elektrikli ısıtıcı-klima vs gibi yüksek güç çeken cihaz bağlı değil ise bahsedilen cihazlar sorun değil. kahve makinası sanırım 800w gibi güç çeker. bütün gün aralıksız çalışmıyorsa bu da sorun değil. şimdilik kahve makinasını sağlam bir prize aktarmak mantıklı olur.

duvardaki tek yuvaya ikili priz takılabilen sistemler var. çok fazla üçlüyü biribirine tak çıkar yapmaktan daha pratik olur.
  • orpheus  (20.09.22 00:28:29 ~ 00:29:30) 
Maliyetten kaçınmayıp yeni kabloyla 2 hat çekilir kahve makinesini birinde kullanırsın tv-ps bir yerde


  • kararsızataletfilozofu  (20.09.22 00:32:53) 
O cızırtı sesi tam oturmayan, gevşemiş fiş/priz yüzünden çıkan ark sesleri.

Ehliyetli bir elektrikçi bozulan fişi ve prizi kaliteli bir ürüne değiştirsin, seyyar grup prizlerin üstünde tam oturmayan gevşeyen priz delikleri varsa; fişi prizden çekip grubun içini açın ve fiş giren metal delikleri penseyle biraz sıkıp sıkılaştırın.

Elektrik olmadığına emin olun çalışırken, dikkat.
  • John Bloor  (20.09.22 10:44:38) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.