Kesme tahtasına sağlıklı öneri

Bilim bu isi cozemedi mi hala? Yoksa cozdu de bana mi haber verilmiyor?..
Kesme tahtasi gozenek dolu mikroplar icin super ortam
Plastikte gozenek problemi yok ama bu sefer de pilastik yutup duruyorsun
Cam da mekanik olarak kusurlu. Kesme yuzeyinin darbeyi sonumlemesi gerektigini kullaninca farkettim. Bicak yuzeye carpinca acayip uyuz ediyor insani.
Yok mu bunun cozumu?

insanlar yıllardır tahta kullanıyor, bu mikroplardan enfeksiyon kapmadan yaşıyor

meyve sebze keserken zaten sorun olmaz, üzerinde çiğ et kestiysen de bekletmeden temizle, o kadar bakteriden bir şey olmaz
  • freebird5406_2  (19.09.22 13:15:15)
Bağışıklık sistemimizin gelişebilmesi için bir miktar mikroba maruz kalmamız zaten gerekli.
Aşı dediğimiz olayda da zaten vücuda bir miktar mikrop verilip vücudun o mikroba karşı kendini hazırlaması amaçlanmıyor mu?
Yani
Çok da şeyetmemek lazım.

Ahşap kullanılırsa şu şekilde temizlenebilir :)

mobile.twitter.com
  • Mirket  (19.09.22 13:28:03 ~ 15:24:10)
Valla hem yumuşak olsun hem sağlıklı olsun gözenekleri olmasın hem de tatsız olaylar yaşanmasın diyorsunuz. O kadar bakteriden bence de bir şey olmaz ama şu var dediklerinizden farklı olarak:

www.hepsiburada.com

Ama bu da darbeyi sönümlemez ve bıçağı köreltir gibi geldi, ilginc.
  • ananiyimioguz  (19.09.22 13:39:11)
Ben 2 tane ahşap tahta kullanıyorum bir tanesi sebze vs için diğeri et için.
İkisini de her kullanımdan sonra mutlaka elde yıkarım. Bulaşık makinesine atılmaması gerekiyor ahşap kırılıyor ve kuruyor.

  • titanic kemancısı  (19.09.22 14:23:52)
kesme tahtasının bıçaktan sert olmaması gerekiyor. aksi taktirde bıçak körelir. cam ve metal bu yüzden eleniyor.
ahşabı temizlemesi zor, ahşap da elendi.
geriye plastik kaldı. et ve sebzeler için ayrı tahta kullanır, kullandığınız tahtayı hemen temizlerseniz sorun olmaz. çok yıpranan plastik tahtayı değiştirirsiniz.

çiğ et (tavuk özellikle) değmiş tahtayı bıçağı elde yıkamayın, direkt makineye.
  • inheritance  (19.09.22 14:38:54)
bakteriden bir şey olmaz söylemindeki arkadaşlar uzmansa sıkıntı yok ancak bir şey olmaz demek için argüman nedir?
en sağlıklısı cam. yani uzman bir şef değilseniz cam kullanın bu hayatta hangi şeyler istediğiniz gibi ki? sağlıklı olmak emek gerektiren bir durum.

tahtada mesela meyve kestin. üstünde yıkama ile geçmeyen ilaç kalıntısı var tahtaya geçti, diğer kestiğin ürüne geçti bunun sonu yok.
  • mikahakkinen  (19.09.22 15:05:23)