Kredi çekip mevduata koyma fikri

Saçma mi?

Herhangi bir şey satın almayacağım sadece kenarda ufak bir param olsun istiyorum.

Örneğin 25.000 lira cektigimde faizi ve masrafı ile birlikte 4100 lira fazladan ödüyorum. 12 aylık ödemelerle. Aylık ödemeler de 2400 civarı oluyor. Zorlanmadan ödeyebilirim. Çektiğim parayı faize koydugumda 12 ayda 5400 getiriyor. Politika faizi düşük olmasına rağmen mevduat faizleri yüksek ve seçime kadar böyle devam edeceğini düşünüyorum. He çekecegim parayı asla altına dolara ya da kriptoya verya herhangi bir şeye yatırmayı düşünmüyorum daha önce parami batirmistim.

Bu süreçte sizi her ay 2400 TL kenara koymaktan alıkoyan nedir?

  • allah yazdiysa bozsun  (16.09.22 20:29:03)
Koyuyorum zaten ama toplu paraya ihtiyacım olursa (25 bin bir şey değil tabi ki de) diye biraz da.

  • sanguine  (16.09.22 20:31:01)
İhtiyacınız olunca kredi çekersiniz:) bana geçmedi bu fikir.

  • allah yazdiysa bozsun  (16.09.22 20:33:07)
tam olarak varsaydiginiz faiz oranlarini masraflari vergilerini falan yazmadan biraz muglak.

25000+5400 = 30400
12*2400 28800

bu sekilde 12 ayda 1600 lira risksiz karin oluyor ama bence kaciridigin bir nokta var.
  • hot potato  (16.09.22 20:41:45)
Ikisi de net rakamlar direkt bankaların kendi mobil şubesinden bakıyorum bana çıkan özel oranlarda (çok bı farkı yok da işte) içine tahsis ücreti, sigorta dahil. Mevduat gelirinde de stopaj düşülmüş halı.

28800 değil 29100 yapıyor 2400 un kusuratini ekleyince.

Yani 1300 lira kar oranı.

Ihtiyacım olunca çekebilirim evet ama şu an oranlar düşük olduğu için aklıma geldi.
  • sanguine  (16.09.22 20:45:21)
Madem dolar kripto, borsa vs dusunmuyorsun. Krediyi çek, mevduata falan yatırma git eve erzak al, tuvalet kağıdı al stok yap. Emin ol mevduattan daha çok kar edersin. Mutfağa ayırdığın para ile de git mevduat yap çok istiyorsan. Ama TL de kalmak son tercih olmalı bence en azından kkm yap. Yatırım tavsiyesi mıdır? Hayır değildir.

  • primetime  (16.09.22 20:57:05)
Akılsızlık ayrıca banka faizi uzun vadede kar değil zarar getirir

  • beemaker  (17.09.22 01:17:11)
şu an hiçbir banka faizi ile kredi oranı üzerinde kar elde edemezsin. yatırım fonu, altın, döviz vs. onlar başka.

kredi çektiğinde 25K çekip masrafları düşünce eline 24k civarı geçecegini de hesaba kat.
  • orpheus  (17.09.22 01:49:40)