poset cay

en guzeli hangisidir? ben earl grey severim ama onun da hangi marka tarafindan en iyi sekilde uretildigini bilmiyorum, lipton poseti uzun sure kalinca agizda aci bir tat birakiyor. aromali cay onerilerine acigim, kahve olarak da jacobs monarch severim zaten, yani is aromada kanimca

ah işte, dün gece iş yerinde earl grey imi yudumlarken aklıma gelen soru.madem geceleri çaycı olmadığından poşet çay tüketmem gerekiyor, bari bunların envai çeşitleri var, hangisini denememi tavsiye edersiniz?

(not: turkish tekila soruna ortak oldum ama inan bunu sormak için açtım ekşi duyuruyu)
  • gregory  (01.11.07 14:25:42)
Tüm markaları denememiş olsam da şunları söyleyebilirim;
- earl grey konusunda deren lipton'dan daha iyi.
- demleme çayda beğendiğim murpa tomurcuk modelini poşete koysa, düşünmeden alırım...
  • hgn  (01.11.07 15:29:21)
elbette herkesin damak tadi farklidir ancak bence:
normal poset/demlik cayda ofcay ve doguscay guzeldir, lipton tavsiye etmem. (hele hele poset cayda, cay gibi degil garip bir tadi var lipton un)
earl grey lerde ise ofcay cok keskin oluyor, sekerli gibi tadi var tavsiye etmem, ancak normal cay ile karistirdiginizda gayet guzel oluyor. lipton earl grey fena degil.
meyva/bitkisel caylarda en iyi dogadan derim.
  • islakkedicorbasi  (01.11.07 16:00:30)
migros ta ahmad cay var. seylan caylarini iran da paketleyen bir ingiliz sirketi. cok güzel digerlerine göre biraz daha pahalidir. bir de almanya dan tanidiklar kavunlu yesil cay getirmisler. farkli bir tad ariyorsan onu da tavsiye ederim.

  • atmacaged  (01.11.07 16:37:43)
lipton - english breakfast tea seviyorum ben. kahve için de jacobs'un kırmızı aroma'sı daha güzel sanki:)

  • pispinti  (01.11.07 16:39:04)
demlemek daha iyi.
obaçay'ın "bergami" modeli var, tesadüfen metroda bulmuştum.
en iyilerinden çıktı. Ahmad Tea güzel, Twinings güzel ama fiyatı daha yüksek.
hgn'nin de dediği gibi, murpa, hem ucuz hem güzel.
Deren pek renk vermiyor, hep, az demlenmiş gibi içiyorsunuz, her an çiğ çay kokusu bekleyerek, psikolojik olarak.
  • cedilla  (01.11.07 17:35:18)
deren derim. beta ve lipton un earl grey i hoşuma gitmedi. deren in normal çayı da çok güzel. normal demlenmiş çaya en yakın olan marka bence.

  • nihilanth  (01.11.07 22:31:25)
şu an piyasadaki poşet çaylar içinde en iyisi ahmad tea. aslında mahmoud tea ondan daha kaliteli (şaka değil, bu da var) ama türkiye'de dağıtımcısı yok, mısır çarşısında falan kaçak bulunabilir.
seylan çayı delikanlıyı bozar, halis mulis rize çayı olsun derseniz doğuş çay da fena değil. fakat bergamut aromasını biraz abartmışlar, bazılarına fazla gelebilir.
aslında poşet çay, çayseverin yanından bile geçmemesi gereken bir şey, poşetin içine çayın en kalitesiz, toz kısmını dolduruveriyorlar. en güzel tadı almak için üşenmeyin demleyin.
şöyle pratik birşey var: www.damakzevki.com
tabii içine de yine kaliteli bir çay koymak lazım bunun...
  • zen spider  (01.11.07 23:00:52)
sirasiyla deneyecegim, bir cogunu icmedim (riske girmemisim hic) ahmad cay konusunda beklenti ve merak duygusu uyandi, bakalim. akliniza geldikce yazmaya devam edin arkadaslar, cay keyfi apayridir.

  • turkish tekila  (02.11.07 00:07:27)
ben de ahmad cay iciyorum, mutlu ve huzurluyum.

  • jupiterianvibe  (02.11.07 10:36:16)
twinnings earl grey ve lady grey olarak en iyisidir, yoğun bergamut aroması vardır.

  • 147258  (02.11.07 13:36:28)
tivining'in prince of wales adlı çay olduğunu iddia eden masalsı tozu da tavsiye ediyoum.

  • jesters cap  (02.11.07 14:01:50)
yeni hatırladım bi ara champion cay diye bişey vardı. bildiğin acımsı tadı vardı ama hayatımda öyle çay içmedim. bulan gören bilen varsa hakkaten mesaj atsın.

  • nihilanth  (04.11.07 19:59:41)