Çok pahalı evlerde emlakçı komisyonu

Ev satışında emlakçı alıcı ve satıcından %2şer, toplam %4 komisyon alıyormuş. Aslında bu da bana çok fazla geliyor ama, şunu merak ediyorum: fiyatı 100milyon üzerinde olan birçok ev var. Hatta 500milyon, 1milyar olan evler de var. Bunlarda emlakçı tutmak aşırı anlamsız olmuyor mu? Onun yerine kendim bir adam tutarım, emlakçılık da yapar, başka iş de yapar. Ömür boyu vereceğin maaşa denk olur.

Aksine o paraları veren yatırımcılar profesyonel kişilerle çalışır ayrıca o paralara yatırım yapanlar için verecekleri komisyon miktarı çok büyük bir meblağ değil

  • beemaker  (15.09.22 21:22:27)
adam 100 milyonluk ev satacaksan 2 milyonun hesabını yapmaz.
zaten o tarz evler de her emlakçıya verilmez.
o evleri de herkes satamaz. kaliteli emlakçıların kendi müşteri portföyü olur. evi sadece özel müşterilere gösterirler ilana bile çıkmaz.
100 milyonluk satış yapmak kolay iş değil ev ederinin altında değilse. sen şimdi 15 bin maaşla birini alsan al bu evi sat desen o evi 1 yılda bile satamayabilir.
  • jelly bear  (15.09.22 21:26:36)
sizin tuttuğunuz adam 500 milyonluk evi satın alacak müşteriye nasıl ulaşacak? emlakçı komisyonları yüksek tutarlı mülklerde oransal gitmiyor genelde ama meblağ yükseldikçe emlakçının önemi de artıyor.

  • Mihendiss  (16.09.22 09:57:55)
bir çok emlakçıdan teklif alıyorlar. prestij ve reklam olduğu için bedava bile teklif gelir. yalının üstüne asacağın kw afişinden daha iyi reklam olmaz.

  • gabe h coud  (16.09.22 11:34:29)