Çatıda fare/sıçan dolaşıyor, ne yapabilirim?

Bazen çatıda bir şeyin yürüdüğünü duyuyordum ama bugun camdan içeri girmek üzereyken yüzyüze geldik kendisiyle. Ben bundan nasıl kurtulurum?

Çatıya aynı zamanda güvercin ve martı da geliyor , fare/sıçan zehiri koysam, bu sefer bu hayvanlar yiyebilir. Kapan için de aynı durum geçerli sanki.

Belediyeye haber versem ilaçlar mı?

Ayrıca bu fare/sıçanın çatıda ne işi var? Buraya nasıl gelmiş olabilir? Geldiği gibi de gider mi?

Borudan tırmanmış, ağaçtan düşmüştür. tablet şeklinde zehirler var. Diğer canlılar yemiyor diye biliyorum. Bayer marka.

  • prole  (14.09.22 22:22:01)
haritada yakındaki zirai ilaç bayine bakıp oraya gidip kutulu hap şeklinde zehirli yem sorabilirsiniz. veterinerlerde de aynı şekilde kemirgen ilaçları oluyor. üçüncü olarak böcek ilaçlamacıları diye bilinen halk sağlığı ilaçlama firmalarından hizmet alabilirsiniz.

çinkolu hap şeklinde ilaçlar var. siyah ilaç kutuları var. onlardan da alırsanız kemirgen hariç bir şey bu kutunun içine girip yemi yiyemez. periyodik olarak ilaçları kontrol edip tekrarlamanız gerekir. yemi yedikten sonra yuvasının yakınında ölecektir. yuvası da çatıda ise ölüsü orada kokar. takip etmeniz gerekir. kaçırıcı bir ilaçlama bilmiyorum.
  • erteler  (14.09.22 23:24:02)
Belediyenin ilaçlayacağını sanmıyorum. Zaten fare için "ilaçlama" diye bir şey de yok.
Zehir veya kapan/yapışkan çözümleri var.

"Fare zehri istasyonu" ya da buna benzer bir isimle satılan kutudan alacaksınız. Duruma göre bir veya birkaç adet. Bunun içine zehirleri koyup farelerin yemesini bekleyeceksiniz. Kutu sayesinde martı, güvercin, kedi, köpek, çocuk gibi canlılar zehire ulaşıp zehirlenmeyecek.

Nalbura ve eczaneye sorabilirsiniz.
Böcek ilaçlama firması çağırmanızı önermem, çünkü yapacağı şey bu plastik kutulardan getirip içine zehirler koymak.
  • michael_knight  (14.09.22 23:50:38)
Sansar olmasın?

  • beemaker  (15.09.22 00:39:58)
Evet kutusuz diğer hayvanlar da yer. Somine girisi falan varsa mutlaka kapatin aciksa oraya kutusuz da koyabilirsiniz. Ama o zehirlerle aynı odada kalmak da iyi degil bilginiz olsun.
Eve avcı bi kedi almaya ne dersiniz :)

  • faredenkorkankedi  (15.09.22 09:12:30)