Ülkemize sonradan girenlerin sayısı milyon olmuş mudur?

Artık mülteci midir kaçak göçmen midir.. gruplamıyorum.

İktidar seçim zamanı her türlü kurnazlığı yapacaktır.

En çok kafamı kurcalayan, ülkeye gelen afgan ve surilerin vatandaşlık alıp oy kullanması.

Bu konuda bir düzenlemeye yapılır mı?

Diyelim ki yapılamadı ve hepsi oy kullanacak.

En fazla kaç milyon veya yüz bin oy fark eder?

bu konuda bir düzenleme yapılır mı: yapılabilemez, yapılmamalıdır. vatandaş oy kullanır zaten, vatandaşın yenisi eskisi olmaz, ya da doğuştanı sonradanı olmaz. orijini ya da geliş sebebi ya da vatandaş olma süreci ne olursa olsun, vatandaş oldukları andan itibaren herkes senle benle aynı hak ve sorumluluklara sahip olacaklar. böyle bir ayrımcılık yapacak her hangi bir düzenleme insan haklarına aykırı olur, anayasa mahkemesinden döner, oradan dönmese bile avrupa insan hakları mahkemesinden döner.

sorunuzun ilk kısmının cevabı bu. desteklediğimden değil, hukuksal olarak durum bu.
ikinci kısım için soylu bir açıklama yapmıştı.
  • halanne  (14.09.22 14:27:55)
Hayır tam tersine azalma var zira Türkiye Afgan veya Suriye vatandaşı mülteci kabul etmiyor ikamet vermiyor bu insanların hedefi Türkiye değil kendilerine multecilik hakkı veya ikamet veren batı Avrupa ülkeleri Türkiye İran Yunanistan sadece geçiş güzergahı Ayrıca göç küresel bir sorun ve sinir kapatarak veya askeri yollarla bunun engellenmeyecegini anlayın artık. Bu konunun hükümetle ne alakası var? Hergün binlerce göçmen egeden ve Edirne'den Avrupa'ya geçiyor başına yansımıyor bu konu

  • beemaker  (14.09.22 15:05:48)
Ha bu arada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan biri oy kullanamaz Suriyeli göçmenlerin nitelikli olanlarına vatandaşlık verildizaten seçimlerde hangi siyasi partiye oy kullanacakları kendi hür ifadeleri ile karar verecekleri bir konu ben göçmen olsaydım sosyal demokrat bir partiye oy verirdim ne de olsa sosyal demokrasi insan haklarını, eşitliği, adaleti, mülteci haklarını savunuyor öyle değil mi ;) bu konunun temcit pilavı gibi dönem dön ısıtılıp gündeme getirilme sebebi seçimlere az bir süre kalmış olmasından kaynaklanıyor

Göçmenler üzerinden yalan ve provokasyon yapılıyor ne de olsa karşı tarafın haklarını arayacak bir platform yok zavallı insanlar günah keçisi ilan ediliyor herşeyden suclaniyorlar üstelik suçlamaların hiçbiri doğru değil Türkiye'de yabancıya satılan konut sayısı %1 civarındadır ama inşaat yapılmamasından sebep oluşan fiyat artışından yabancı yatırımcılar sorumlu tutulur. Suriyelilerin suç işleme oranı Türk vatandaslarindan çok çok düşüktür ama bu insanlar potansiyel sucluymus gibi otekilestirilir yazık velev ki Türkiye'deki göçmenlerin hepsine vatandaşlık verildiğini ve seçmen yaşından olanların büyük bir kısmının tek bir partiye oy kullandığını varsayalım bu oranın toplam yuzdeye etkisi tahminimce %1 civarında belki daha az olur
  • beemaker  (14.09.22 15:18:14)
Ümit Özdağ geçenlerde 1,5 milyon diye açıkladı. Seçime kadar 2 milyon olur herhalde. 2023'te 64 milyon kişinin oy kullanmasını bekliyorlarmış. Eğer vatandaşlık verilenlerin hepsi yetişkinse %3 civarı bi etkisi oluyor.

Bu konuda bir düzenleme yapılabilir mi? Evet, ve yapılmalı zaten. Misalen mülteci olarak vatandaşlık alanların oy kullanma hakkı edinmesi 5-10 sene ertelenebilir. Bu sayede mülteci ithalatının bir seçim stratejisi olmasının önüne geçilmiş olur. Tabi bu kanunu çıkarabilmek için aklı başında bir iktidar olması gerekiyor ortada, bizim şartlarda zor.

Ayrıca mevcutta verilen vatandaşlıkların da bir çoğu iptal edilebilir (ve edilmeli). Danimarka yapıyor bunu, bizde de verilen vatandaşlıkların kaçta kaçının legal ve kuralına uygun olduğu şaibeli. Uygun olmayanın vatandaşlığını alıp gönderirsin ülkesine.

AİHM'nin kararları da ülkenin geleceğinden önemli değil. O kadar önemsiyorlarsa hepsini alabilirler :)
  • plutongezegendegilmi  (14.09.22 15:56:18 ~ 15:56:48)
Olmuştur, net!

  • halitkin  (14.09.22 18:41:20)