otellerin konaklamalarda kimlik fotokopisi alması

bize ilerde sorun olmasın?

mesela kız arkadaşımla takılacağım böyle 2-3 saat kısa süreli.
e otel alıyor da daha sonra başımıza bunlar iş açmaz mı?
kimlik fotokopisi ile neler yapar insanlar kötü niyetli..

Bir sey olmaz

  • optimistbakunin  (13.09.22 15:08:53)
Ben Twitter'da okumuştum. Doğru mudur, yanlış mıdır onu bilmem.
Polis bir baba kızının aylar önce bir otelde kaldığını görmüştü de bir şeyler olmuştu.

Otelde kalmanızın kayıtlı olmasıyla ilgili bir sorun olabilir belki ama kimliğin fotokopisinin çok dert açacağını sanmıyorum.

Ek: Ekşisözlük'te birisi yazmış, polis arkadaşı tanıştığı tüm kızların konaklama geçmişine bakıyormuş.
eksisozluk.com
  • michael_knight  (13.09.22 15:23:35 ~ 15:36:07)
bir şey olmaz ama kötü niyetli kullanımlara (polisin bakması) ceza verilmeli veya suçlu olmayan kişilerin verileri emniyetten X gün içinde silinmeli demek ki.

  • nhk ni youkosu  (13.09.22 16:11:43)
kvkk var bir şey olmaz

  • croswell  (13.09.22 16:31:32)
oteller odaları kullanan ya da konaklayan kişilerin bilgilerini günlük olarak emniyete aktarmakla yükümlüdür. yasal bir zorunluluk bu. otelelrin sistemleriyle entegre bir sistem üzerinden işler bu durum. böylece kanun kaçakları, asker kaçakları, intihar şüphesi olanlar (ailelerin emniyet güçlerine bildirdiği mental durumu sıkıntılı olan kişiler vb), tehditle alıkonulan gibi gibi kişiler tespit edilebilir.

polisler kvkk'ya rağmen ihlal edip bakıyor olabilir ama bu yasal değil.
  • Phoebe  (13.09.22 17:07:25 ~ 17:08:23)
Biz fotokopi çekmiyoruz. Yasak zaten normalde. Kimliğinizi istediklerinde vermeyin. Kayıt doldurmak yeterli. Kvkk falan hikaye. Kötü niyetli birine denk gelirseniz fena sonuçlar çıkabilir.

  • lionel andres  (13.09.22 17:10:02)