Fiziksel döviz yatırımı

Döviz bürosundan dolar mı alırdınız yoksa euro mu? sebebini de yazarsanız sevinirim.

İkisi de değil.

Para birimlerine yatırım yapılmaz var olan enflasyon paranın X zaman sonra değerini sıfıra doğru yakınsar elinizde tutuğunuz her yıl o para değer kaybediyor. Niye tutasınız ki?

Yok ben illa tutucam diyorsanız,

Düşük enflasyonu olan sade guvenli liman para birimlerinden, CHF veya JPY öneririm.

Paranın tedavülden kalkması vs gibi riskler de unutmayın.
  • Mcfly  (12.09.22 11:44:57)
@Mcfly'nin önerisi üzerine JPY'nin USD bazında getirisine baktım.

2000'de 1 JPY 0,96 USD iken
şimdi 1 JPY 0,70 USD

Sadece ülkenin enflasyonunu gözönünde bulundurmak yanıltıcı olabilir.

Avrupa'nın Rusya'ya koyduğu ambargo, Rusya'nın da avrupa'ya koyduğu Doğalgaz resti Avrupa ekonomisini kötü etkileyecek düşüncesindeyim. Avrupa daha sosyal değerlere önem verir. Amerika enflasyonla mücadele için işsizliği umursamaz ve daha radikal kararlar alabilir. Bu sebeplerden ben oyumu USD tarafında kullanıyorum.
Ancak @Mcfly'ın hakkı var. Bir yabancı ülkenin parasını fiziken elde tutmak o ülkenin merkez bankasının faizi ve o ülkenin enflasyonu kadar parayı o ülkeye hibe etmekle eşdeğer anlamdadır.
  • Mirket  (12.09.22 12:32:21)
Dövize yatırım akıllıca değil TL olarak BIST derim. Dünyada dedolarizasyon var petrodolar ekonomisi kırılmaya başladı avro için konuşursak Avrupa günümüzün hasta adamı geleceği yok

  • beemaker  (12.09.22 13:03:38)
@Mirket,

Bu ise sadece belirli zaman dilimindeki p&l olarak bakamazsınız. Parayı alıp saklayacaksanız bir çok faktör var ama uzun vadede enflasyonunun düşük olması her zaman avantaj sağlar.
  • Mcfly  (12.09.22 14:31:41)
Kagit parçasına yatırım yapılmaz. Fiziksel de sanal da. Para, merkez bankalarının istedikleri an basabilecekleri bir şey. Bu da enflasyon ve değer kaybi demek.

  • melancholia  (12.09.22 23:24:09)