[]

Hangisi doğru?

C ve D şıkkı aynı değil mi? Zıddı doğru yazılışı ama aynı gibi iki şıkta da.
 
C şıkkında kişlik yazıyor.


  • pispinti  (09.09.22 13:38:24) 
A şıkkında "biribiri tam zıddıydı" yazdığı için yanlış.

C şıkkında "görünüş kişlik ve yaşam tarzı" yazdığı için yanlış

E şıkkında "tam zıttıydı" yazdığı için yanlış

F şıkkında "biribirinin" yazdığı için yanlış.

D doğru.

Yalnız eğer bu test yazım hatalarını bulma ya da detayları fark etme yeteneğini değil de, çeviri yeteneğini ölçüyorsa tamamen işe yaramaz görünüyor.
  • akhenaten  (09.09.22 13:55:22) 
zıttı olur, zıddı olmaz. tek heceli kelimeler yumuşamaz. E şıkkı doğru.


  • sirkelimon  (09.09.22 16:23:09) 
@sirkelimon o kuralda istisnalar var aslında, örneğin çok - çoğu ve ret - reddi kullanımı da buna bir örnek.

Zıt için tdk'nın önerdiği zıddı olarak yazmak. Sözcüğün tdk sayfasında da gösteriliyor bu durum "zıt -ddı" ibaresiyle.
  • akhenaten  (09.09.22 16:38:43 ~ 16:46:06) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.