[]

bireysel emeklilik bes sistemi

katılmak ya da katılmamak.
olumlu ya da olumsuz görüşleriniz nelerdir 
Katıl. Çünkü çoğu insan disiplinli şekilde para biriktiremiyor.
Katılma çünkü kendin her ay bir gram altın, hisse vs. alsan daha iyi getirisi olur.

Sonuç: Katıl ve unut.
  • michael_knight  (08.09.22 20:42:24) 
katilmazsam kendi basima her ay az da olsa altin doviz alamam tasarruf aliskanligim yok denedim beceremedim diyorsan katil. onun disinda no


  • aydonno  (08.09.22 22:47:51) 
Yaklaşım olarak “zorunlu” besi yanlış buluyorum ancak Türkiye gibi bir ülkede halihazırda birikim yapıyor olsanız da ufak miktarlarla bese katılın derim.

Şirket katkılı besim vardı aradılar çocuğunuza da yapalım mı dediler yapın dedim. Çocuğunki biraz fantezi niyetine olduğu için tefastaki yüksek risk yüksek getiri ihtimali olan bir fona yönlendirdim. Kendiminki de altına endeksli fonda duruyor. Yani aslında birikiminizi de kafanıza göre yönlendirebileceğiniz fon seçenekleri de var sistem içerisinde.

Ezcümle, katılın.
  • zoque  (08.09.22 23:23:19) 
dunyada birikim orani olarak cok geride bir ulkeyiz
ekonomi de kotu, uretim de yapilmiyor
son 20 senede okuyan insanlarin egitimleri de cok kotu

kisaca: bu kotu egitim sisteminde buyuyen cocuklarin ileride bizlerin emekli maasini odemesi cok olasi degil.

birikim yapmaniz lazim
ya ikinci ev alin, mortgage odeyin
ya gram altin alin ama her basiniz dara dusunce bozdurmayin
ya da bes
  • Corc  (09.09.22 11:24:45) 
Yani fon yönetim giderlerinin ana paradan kesilmesi durumu sebebi ile detaylı inceleyin derim, benim de ev alırken çektiğim krediden dolayı başlatmışlardı, iptal ederim diye düşünüyordum ama cüzi bir birikim olsun diye bıraktım, planım 5 veya 10 sene sonunda devlet katkısının birazından vazgeçerek parayı çekmek olur.

Yani yönetim giderlerinin biriken paradan kesilmesi dışında düşüncem olumlu, tabi fonlarınızı da takip ederek gücellediğiniz bir senaryoda, kendi başına bırakmayın kesinlikle.

Yine kıt kanaat geçinen birisi için bes yatırmak için makul bir zaman olmayabilir.
  • atom karincanin torunu  (09.09.22 11:40:12) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.