[]

Annemin parasını değerlendirirken takip etme

Başlık çok açıklayıcı olmadı da annem bana ara ara al çocuğum değerlendir diye para gönderiyor.

Başlarda bir excel açtım drive'da, gelen parayı, o paranın ne kadarıyla kaç liradan ne aldığımı (genellikle hisse senedi) ve sattığımda da satış fiyatını ve karını vs. takip ediyordum.

Bunu kendi hesabımda yaptığım için ve kendi paramla da o hisseleri aldığım sattığım ve bazen günde birkaç işlem yaptığım için bir yerden sonra takibini kaybettim.

Yarın bir gün anama parasını vereceğim zaman ne yapabilirim? Hisse hesabına kendi yatırdığım toplam parayı ve kar/zarar durumunu hesaplayıp annemin toplam parasına da aynı karı/zararı yansıtmam doğru ve adil olur mu?

 
2 farklı hesap kullan, annenin parasını ayrı bir bist hesabı kendi paranı ayrı bir bist hesabında işlet. Hisse senedi ekstrene göre de zaten geçmişe dönük hareketlerinden anlayabilirsin nereden ne aldın ne sattın


  • croswell  (08.09.22 15:18:10) 
2 ayrı hesap açabilirsin.
bankada birden fazla hesap açmak zor değil.

  • jelly bear  (08.09.22 15:24:51) 
su andan itibaren zor olabilir, günü gününe ve adet cinsinden yazmak lazım (maliyet vs tüm bilgilerle).

ama adil olması açısından annenizin size para yolladığı günden itibaren hesaba giren tüm paraları toplayıp bugünkü değerine bakıp yüzde kaç kazandığınızı çıkarırsınız. sizin paranız ve annenizin parasını. oranına bakarak da kari dağıtırsınız.

örneğin hesapta bugün 100 lira var. bugüne kadar anne 25, siz de 25 koyduysanız %50-50 bölebilirsiniz gibi. tabii bu ikinize de aynı hisse/fon vs aldığınız varsayımıyla.
  • orient blue  (08.09.22 16:42:07) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.