[]

Ortadünya'yı nereden okumak lazım?

Ben peter jackson'un LOTR'u ve hobbit üçlemesi dışında orta dünyayı bilmiyorum. kitaplarını okumadım.

diziyi izlemeye de başladım. açıkçası çok beğenmedim.

neyse, yüzüklerin efendisini mi okumaya başlayım? yoksa zaten az çok bildiğim için tolkien'in diğer kitaplarından başlasam daha mı iyi?

ne tavsiye edersiniz? gerçi orta dünya hakkında merak ettiğim bir çok soruyu google'layarak kitapları okumuş kadar oldum, ama bi de tolkien'den dinlemek lazım.

 
yayınlanma sırasına göre okumak en iyisi bence.

hobbit > yüzüklerin efendisi > silmarillion > diğerleri
  • plutongezegendegilmi  (06.09.22 21:04:21) 
Pluton +1

Bu arada diziyi şimdi beğenmediysen okuyunca izleyemezsin bile herhalde. Dizi şu an tam olarak kitapları okumamışlara hitap ediyor.
  • nawar  (06.09.22 21:26:48) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.