[]

Kişilik bozuklukları

Tedavisi mümkün müdür? İd ego ve superegoyu tasarlamak veya rehabilite etmek en azından teorik olarak mümkün müdür?
 
Kişilik bozuklukları psikotik değil bildiğim kadarıyla ?


  • beemaker  (06.09.22 00:56:15) 
Sorunuzun net bir yanıtı yok maalesef.

1) Kişilik, üzerinde hâlâ birliğe varılamamış kavramlardan biri. Kişilik bozukluklarının ayrımları var üç küme ama bunların geçerliliği/ayrımı ne? Biri böyle bir bozukluk tanısı aldığında başka kiş boz tanısı alamıyor mu? vs vs bir sürü sorusu var.
Genelde hep "kuramlar ve kuramcılar var, hiçbiri kişiliği tam olarak kavramamış, herkes ayrı bir yerine değinmiş." diye anlatılır.

2) Hiçbir hastalık için kesin bir tedavisi mümkündür, denilemez. Bu tanılar var ama her insanın durumu kendisine özgüdür. Hiçbir depresyonu olan kişi ötekiyle aynı değildir. Haliyle olası bir kiş boz'da da aynı olamaz.
Ha kiş boz'lar daha dirençlidir genelde öteki tanılara göre, görece daha zordur diyebiliriz; çünkü genelde daha yerleşik yapıda oluyorlar, adı üstünde kişilik.

3) İşin bir sürü teorisi var. Zaten kişilik kuramları diye kocaman bir alan var. Freud demiş ki, "oral-anal dönemde takılanda kiş boz gelişebilir", Beck demiş ki, "düşünce yapıları yanlış bağlanmış, çocuk öyle davranmayı öğrenip bunu yetişkinliğe taşımış". Çok teorik bilgiye boğmaya gerek yok ama genel olarak amaç; herkeste olduğu gibi günlük yaşam kalitesini üstte tutmak. Ha potansiyel kiş boz'u olanlar genelde kendileri için değil, çevreye çok çektirdikleri için zorla kliniğe getirilirler.

Teoride yeni yeni gelişen (yeni gelişen dediğim 20-30 yıl) ve iddialı olan bir kuram: Şema Terapi. Kiş boz için en işlevseli bu gibi duruyor şimdilik.
jeffrey Young'u ve kitaplarını araştırabilirsiniz, özel olarak kişilik bozukluğuyla ilgili kitabı da vardı. Genelde Psikonet yayınları üstlenmiş bu kitapları.

Bu kısımdan emin değilim ama hatırladığım kadarıyla psikotiklik, kiş boz'a eşlik edebilir, yine kişiye göre değişir. Yani kiş boz'a özgü bir durum değil, her hastalığa eşlik edebilir.
  • mor bembombom  (06.09.22 09:25:41) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.