Data analisti olabilmek mümkün müdür?

Merhaba,
Finans mezunu olarak excelim iyidir, boş zamanlarımda farklı konularda bir yetkinlik kazanmak istiyorum. Dataları okumayı da genel olarak seviyorum, aynı zamanda da belki ileride kariyer değişikliği umudu ile coursera üzerinden google'ın data analytics programını almak istiyorum. Tahmini 6 ay gözüküyor ancak 3-4 ayda bitirenler de varmış.
Merak ettiğim şey bunu aldık peki ya sonrası? Entry level pozisyonlara girmek veya bir şekilde işi pratiğe dökmek için bs degree şart mıdır? 0'dan yapan, deneyen oldu mu hiç?

teşekkürler

şart değil ama sağlam bir portfolyon olması lazım. zaten data bölümü bile TR'de yok aslında sadece ismen var.

birde tabi zorlu bir süreç data analisti olduğun zaman excel esnafın hesap makinesi gibi bir şey oluyor.

R, matlab, python uygulamalarına bir bak. özellikle R'dan başlaman iyi olur. Öğrenme süreci çok sıkıcı aslında sonrasında iş bulmakda zor ama işi bulduktan sonra güzelleşiyor ortam.
  • duyurukullanıcısı  (05.09.22 15:23:05)
Power BI öğrenmeni tavsiye ederim, mümkünse örnekler üzerine çalışarak. Çevrende veya internette örnek db'ler ile güzel dashboardlar hazırlarsan hem data analisti hem de BI elemanı olarak iş bulman kolaylaşır

  • PoscheN  (05.09.22 16:56:10)