Çiçeklerimde, biberlerimde kurt var ne yapmalıyım???

Balkonumda çeşitli çiçekler, nane ve acı biber yetiştiriyorum. Özellikle biberlerimde kurt var iki tanesini gördüm ama onun dışında çokça var gibi çünkü biberin ve nanenin yapraklarını yemişler hatta 4 tane biberin içini tamamen yemiş hainler:(((
Bazı sayfalar sigara külü önermiş ama onun dışında işe yarayan yönteminiz var mı?
Teşekkürler

Sirke, arap sabunu, ayçiçek yağı karışımı bir doğal yöntem vardı, bunları belirli oranda suyla karıştırıp fıs fıslıyorsun yapraklara. u kelimeler ile bi arama yaparsanız bulunur google ile.

  • John Bloor  (03.09.22 16:50:14)
Aci biberi su da kaynatip fisfilayanlar var

  • zimbirik  (03.09.22 20:10:47)
Kurtlarının bir fotoğrafını görebilir miyiz? Nasıl bir şeyler olduğunu anlayalım.

  • Mirket  (04.09.22 11:15:50)
@Mirket
www.google.com

Bu kurtlardan bugün o kadar baktım göremedim.
Naneyi köyden annemden getirmiştim acaba ondan mı geldi diye düşündük bugün. Babamın yoncası var onlardada bu kurtlardan oluyor ama onlar baya zirai işlem uyguluyor. Buna nasıl bir şey yapabilirim bilemedim.:(
  • hayalhayal  (05.09.22 21:12:26)
Varsa en güzeli zirai ilaç. Ben de biberlerimde unlu bitle uğraşıyorum. Doğal ilaç yapacağım diye denemediğim şey kalmadı. Kökünü kazıyamadım. Senin tırtılları kelebek gelip yumurtluyor. Bir yerden getirmene gerek yok. Bence bulabiliyorsan zirai ilaç kullan.

  • Mirket  (05.09.22 21:37:59)
Zirai ilaçlar ağır gelmez mi?
Öldürmekten korkuyorum, çiçeklerim çok değerli:)

  • hayalhayal  (05.09.22 22:13:03)
O zaman @John Bloor'un önerdiği çözüm en iyisi.

Ya da tek tek kontrol edip yaprak altlarından siyah yumurtalarını, kozalarını, tırtılların kendilerini zaman zaman tek tek toplayacaksın.
  • Mirket  (05.09.22 22:33:47)