Uçağa Alınacak Alkol Miktarı

Yurt dışından Türkiye'ye Thy ile dönerken sanırım 5 lt hakkımız var(?) Eğer yanlışım varsa lütfen düzeltin.

Bu 5 lt'yi ben herhangi bir marketten aldığım biralar ile doldurabilir miyim yoksa Havaalanından mı almak zorundayım en fazla 5 lt'yi?

havaalanından almak zorunda değilsin. kabin bagajına koyma sadece.

miktar:

b) ALKOLLÜ ÜRÜNLER
1- Alkol derecesi % 22’yi geçen alkol ve alkollü içkiler 1 lt.
2- Alkol derecesi % 22’yi geçmeyen alkol ve alkollü içkiler 2 lt.

www.mfa.gov.tr:~:text=YOLCU%20BERABER%C4%B0%20K%C4%B0%C5%9E%C4%B0SEL%20E%C5%9EYA%20L%C4%B0STES%C4%B0&text=b)%20ALKOLL%C3%9C%20%C3%9CR%C3%9CNLER-,1%2D%20Alkol%20derecesi%20%25%2022'yi%20ge%C3%A7en%20alkol%20ve%20alkoll%C3%BC,ve%20alkoll%C3%BC%20i%C3%A7kiler%202%20lt.&text=1%2D%20%C3%87ay%201%20kg.,-2%2D%20%C3%87%C3%B6z%C3%BClebilir%20haz%C4%B1r
  • zgrydn  (02.09.22 17:53:13)
İstediğin yerden alabilirsin, ancak kabine sokamazsın. Bagaja vermek zorundasın.

%22 (emin değilim) üzeri alkollerde 1 litre, altında alkollerde (Yani bira, şarap, likör) 2 litre getirme hakkın var.
  • Mirket  (02.09.22 17:55:28)
2 litreye kadar bakmıyorlar alkol oranına.

Ben 4 tane 0.7 lik falan getiriyorum bişey demiyorlar.
  • ihanet kac kisilik  (02.09.22 18:09:59)
(git:www.turkishairlines.com:~:text=Alkol%20oran%C4%B1%20en%20fazla%20%70,%2C%20baston%20tipi%20%C5%9Femsiyeler%20vb.)&text=Yolcu%20ba%C5%9F%C4%B1na%20en%20fazla%202%20adet%20ta%C5%9F%C4%B1nabilir. )

Anlamadıysam kusuruma bakmayın. Burada 5 lt diyor. O zaman sizin dediğinize göre 5 lt alkol alabilirim ama uçağa alamam bavulu değil mi?
  • panda yuva yapmis sogut dalina  (02.09.22 19:41:35 ~ 19:43:40)
havayolu şirketleri ülkeye girebilecek alkol miktarını belirlemez bunu giriş yapılacak ülkenin gümrük kuralları belirler. şirketler uçakta yanına alabileceğiniz miktarı belirleyebilir ancak bu durum gideceğiniz ülkeye bu miktar ile giriş yapabileceğiniz anlamına gelmez.

eğer alkolü bagajda götürecekseniz bagaj kontrolünde sıkıntı yaşayabilirsiniz ayrıca Türkiye'ye girdikten sonra çıkış kapısında gümrük kontrolü için bagajınızı x ray cihazından geçirmeniz istenirse ceza ödersiniz eğer 5 litre alkol getirirseniz, el bagajında zaten dışarıdan getirilen herhangi bir sıvı madde ile kontrolden geçemezsiniz.

gidiş havaalanında, uçakta ya da türkiye özel olan çıkıştaki duy free'de alabilirsiniz. gidiş havaalanında kontrolden sonra alınan içkiler el bagajı olarak uçağa alınabilir.

türkiye için sınır alkol derecesi düşük içkilerde iki litre, yüksek dereceli alkollerde ise bir litre. bu da şu demek ya düşük dereceli toplam iki litre ya da yüksek dereceli bir litre getirme imkanınız var diğer durumlarda bu limitlerin üstünde birşeyler getirmeye çalışırsanız yakalandığınızda para cezası var. eğer Türkiye indikten sonra çıkışta kontrolden geçmeyeceğinizi düşünüyorsanız şansınızı deneyin çünkü herkesin bavuluna bakmıyorlar kapıdan geçen insanları rastgele seçip kontrol ediyorlar.
  • morqos  (02.09.22 22:35:38)