İnşaat Halindeki Evlere Yatırım

selamlar,

sahibinden.com'da başlıktaki tarzda birçok ev görüyüorum. bu tür evlerin satıldığı bölgelerde tamamlanmış benzer evler de oluyor. arada 200-300 binlik fark oluyor elbette. bu durumda inşaat halindekini satın almanın nasıl bir riski olabilir, çok mu safım yoksa çok daha avantajlı mı gerçekten? eve hemen girme mecburiyetim yok, bir seneye kadar bekleyebilirim. bu konuda tecrübesi olan tecrübelerini paylaşırsa çok faydalı olur benim için.

teşekkürler.

Evet avantajlı. Hem müteahhit hem de alıcı için.
Şimdi müteahhit inşaatı ya bitiremezse? Ya aynı daireyi bir kaç kişiye satarsa? Tanidiginiz bildiğiniz bir tüccar değilse büyük risk. Tanidik ile de küçük risk. Risk büyük kazanç da büyük

  • allah yazdiysa bozsun  (02.09.22 17:54:39)
teşekkürler cevabınız için.

tabi ne kadar ekmek o kadar köfte. müteahhitleri tanımıyorum elbette. fakat bu bölgede ciddi bir inşaat sirkülasyonu var, talep de fazla olunca. bi şekilde benle veya bensiz projeyi bitirme konusunda motivasyonları var yani. ama tabi riskli olduğu gerçeğini değiştirmez.
  • bussuru1  (02.09.22 18:05:08)
Evet avantajlı hatta henüz inşaatı başlamamış projelere topraktan girmek daha da karlı ayrıca artık müteahhitlerin inşaatı yarım bırakma gibi bir durumları yok hükümet inşaatlara sigorta zorunluluğu getirdi inşaatı yapan müteahhit batsa da kaçsa da inşaat devam edecek.

  • beemaker  (03.09.22 02:58:01)
ya oturma ruhsatını alamazlarsa. bilmediğin şeye bulaşma.

  • alicandan  (03.09.22 09:49:06)
Temeli atılmış ve en az zemin kat eviyesinde olan inşaatlarda Kat irtifaklı tapu alabilirsiniz.

Yani şöyle, temel üstü ruhsatı alınmış inşaatların bağımsız bölüm numaralarının belirlendiği haliyle her daireye ait kat irtifak tapuları tapu dairesinden alınabiliyor.

Bina yükselmeden, üst kattaki daireler üretilmeden bile dairelerin kat irtifak tapuları alınabilir.

En azından bu durumda olan ve kat irtifak tapusu olan bir yerden alım yapın. En kötü ihtimal ile bir şeyler yolunda gitmese de hak sahipleri bir araya gelir ince işçiliği tamamlarsınız.

Kaba inşaat bitmeden kolay kolay kimse batmaz.
  • John Bloor  (03.09.22 11:37:16)