KKM kur farkı ödemesi

KKM'ye az biraz para atmıştım. Dün 2. vadesi doldu ama yatan kur farkı olması gerekenden az gibi geldi bana.

- 31.05'te hesap bakiyesi 47400
- O günün TCMB kuru 16.3876
- 31.08 TCMB kuru ise 18.1704
- İki kur arasında %10.8'lik bir fark var.
- Haliyle dün yatması gereken fark 5156 lira olacaktı.
- Fakat yatan para 2911 TL

Aradaki 2245 lira nerde?

i.hizliresim.com

2209+2911 yatmış zaten. bakiyeniz 52521 olmuş. en üstte gözüküyor.

  • adivar  (01.09.22 18:43:56)
2209TL 3 aylık faiz ödemesi. Kur farkı ayrı.

  • synesthesia  (01.09.22 18:53:26)
dogru yatmis

31 mayis tl toplamnin usd karsiligi 2890 usd
31 agustos tl toplaminin usd karsiligi 2890 usd

bir kac usdfark olabilir. yanlis yok

bunun mantigi su aslinda. uc ay once paranla kac usd alabiliyorsan vade sonunda da paranla ayni dolari alabiliyorsun. dolar alma da tl'de kal diyor sana devlet guya...
  • exlibris  (01.09.22 19:09:07)
sistem öyle değil ki. faiz veya kur farkından hangisi büyükse o yatıyor hesaba. banka sistematik olarak faizi yatırıyor arka tarafta kur farkına bakıyor bununla arasındaki tutarı da 2. kalem olarak yatırıyor. hem kur farkından kazanç hem faizden kazanç yok yani.

bir önceki aya bakın o da aynıdır. ikisini toplayın kur farkı kazancını verecek (kur yükseldiği için)

bu ay kur düşmüş olsaydı sadece 2209 tl yatacaktı.
  • mr.goodcat  (01.09.22 19:09:20)
@mr.goodcat +1

Nedense insanlar hep faiz + kur farkı sanıyor. Öyle değil, hiçbir zaman öyle olmadı.

Banka size her türlü faizi veriyor, eğer kur kazancı faizden fazlaysa size kur kazancını tamamşayacak kadar kur farkını veriyorlar.

Zaten bankaların kkm açıklama sayfalarında da bu şekilde tarif ediliyor olay. Sizin dediğiniz şey nasıl yayıldı insanlar arasında anlamadım ben ama herkes sizin bildiğiniz gibi biliyor. Zannediyorum insanlar ellerine geçen parayı hesaplamıyor. Bakıyor sisteme faiz ve kur farkı ayrı ayrı düşüyor, arkadaşlarına "ikisini birden veriyorlar" diye söylüyorlar. Çok ilginç gerçekten.
  • akhenaten  (01.09.22 19:41:34)
herkes açıklamış ama hala kimseye tik atmamışsınız.

inanmakta zorlansanız da hata yok. hangisi yüksekse o verilir. hem faizi tam alayım hem kur alayım diye bir şey yok.
  • adivar  (01.09.22 21:14:54)
Beni de öyle yediler. İkisini de alıyoruz sanmıştım ben de :) sonuç: 3 ay boşu boşuna dolarımı kitledim. Tüm sistemi bu yanlış anlaşılma üzerine kurmadılarsa bişe bilmiyorum. 3 ay boşu boşuna dolar faizinden oldum.

  • kandaz3  (01.09.22 21:28:07)
Sistem gayet açık vadeli hesap gibi düşün bunu diyor faiz vericem hatta faizi verdiğimde dolar bazında kur farkından dolayı zarara uğrarsan kur farkı yatırıcam yani zararın olmayacak.
Kur artmazsa zaten faizden kazanmış olacaktın
Ama gidip gerçek kağıt olarak almaya kalkarsan makastan dolayı zararın oluyor tabi
  • kararsızataletfilozofu  (01.09.22 22:15:34)
@adivar sakin ol corç, yeni okudum :)

açıklamalar için teşekkürler arkadaşlar. kkm'ye önemsiz bir miktar para attığım için detaylarla çok ilgilenmedim. durum net şimdi.
  • synesthesia  (01.09.22 23:46:05)