miras dağılımı

Her ikisinin de ikinci evliliği olan ve her iki evliliklerinden de çocukları olan bir çiftten kalan bir ev var. Ev kocanın üstüne (idi). Miras dağılımı ne şekilde gerçekleşir?

Rahmetlinin her çocuğu eşit pay alır, eski karısının konuyla alakası yok. Ölürken evli olduğu karısı da pay alır ama çocuklarla eşit mi yoksa farklı bir oran mı bilemedim.

Bilen bir hukukcu cevaplayana kadar benim cahilane yorumum bu kadar.

Edit: Şöyle bişey buldum;

"İkinci evlilikte ölüm halinde miras paylaşımında ikinci eşin mirasın dörtte birine sahip olma hakkı vardır."

Edit 2: Evlilik süresi içinde alınmış mallarda, hayatta kalan eş ortak olduğu için yarısını alırmış.

Bu ev 2. evlilikten sonra mı alındı?
  • John Bloor  (01.09.22 17:51:13 ~ 17:53:57)
4/1 eşin, 4/3 adamın kendi çocuğunun olur, Üvey çocuk ise mirastan pay almaz normalde ben böyle olduğunu biliyorum. Ama burada şöyle bir adaletsizlik var. Adam hayatta olsaydı, ev eşi ile ortak malı olacaktı. Adam ölünce kadıncağıza sadece 1/4 düşecek. Bu bence adil değil. O yüzden bence kadına ve onun çocuğuna 2/4, adamın çocuğuna da 2/4 olmak üzere 2 ye bölünüp yarı yarıya paylaştırılmalı.

  • chiegakumonbitokurikai  (01.09.22 18:48:49)