[]

Kamera almak ya da iphone'dan devam etmek

panasonic lumix'lerin güzel ve tatlı modelleri var almak istiyorum ama bir yanımda iphone'dan 2 güzel efekt yapmayı öğren daha fazlasına ihtiyacın yok diyor.

Düşünceniz nedir? Çok güzel fotoğraflar görüyorum iphone'dan çekilen falan ama ben çeyreği kadar çekemiyorum. efekt mi bilmiyorum ışık mı bilmiyorum?

yoksa iphone zaten yetersiz sen kamera al mı dersiniz?

 
iphonedaki iyi fotoğraflarda photoshop dokunuşu da oluyor

Asıl kamera aldığında renk ayarı bile yapmadığın fotoğrafların o halini görünce hayal kırıklığına uğrarsın

Photoshop ya da başka bir fotoğraf editörü şart
  • freebird5406_2  (31.08.22 23:09:58) 
tabii ki de iphonedan devam. amator fotorgrafta ekipman bir onemliyse rahatlik bes onemlidir, neticede olay spontane ve deneysel olmak. ihtiyacin oldugunda yaninda bulunmayan kameradan bir verim alamazsin, ki bu devirde ekstra fotograf makinesini kesinlikle surekli uzerinde tasimayacaksin.

bosa para harcama, youtube'da "iphone'la nasil iyi fotograf cekilir" tutoriallari izle. fotograflarindan su an memnun degilsen panasonic lumix almakla bu degismeyecek.
  • hot potato  (31.08.22 23:21:18 ~ 23:23:59) 
fotoğraf parametrelerini öğrenin iso, shutter, diyafram poz telafisi vs.
En son ios'da pro mod var mı bilmiyorum fakat ios üzerinde bunları kullandıran 3. parti yazılımlar var en azından.

Şunlara hakim olup birazcık ışık, kadraj araştırırsanız telefon fotoğraflarınız da tatmin edici hale gelecektir.

Telefon fotoğrafçılığının suyunu sıkmadan makinaya geçmek azıcık mantıksız gibi zira makinada da aynı parametreler sizi bekliyor olacak. Telefon kesmediği için makinaya yönelmek daha makul.

Post öğrenmeniz de epey elzem vasat fotoğrafları gerçekten hoş vaziyete getirebiliyorsunuz ps ile. (Lightroom ile kısıtlı kalmayın bence direkt ps ya da affinity yardırın)
  • hedep  (01.09.22 00:36:01) 
Mobil fotoğrafçılıkla alakalı online kurs alabilirsiniz.

Ben de aynı ikilimdeydim. İstediğim modellerin kıyaslarını izleyince aynasız bir makine almaya karar verdim. Iphone 13 pro max vs panasonic lumix… gibi aratırsanız yanyana fotoğraf, video, düşük ışıkta çekim gibi karşılaştırmaları görüp karar verebilirsiniz. Iphone tartışılmasız harika fotoğraflar çekiyor ama ikisi de tamamen ayrı makineler. Fotoğraf makinesinin yerine geçemez.

Efekt için başlangıçta lightroom yeterli bence. Hatta ben direkt foodie uygulamasını kullanıyorum üşendiğim için.
  • jazzabel  (01.09.22 01:15:29) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.