qwertz klavye

selam. gözüme kestirdiğim ikinci el bir macbook var ama qwertz klavye. y ve z harflerinin yeri dışında klavyede ä harfi falan var, noktanın virgülün yeri de farklı. sizce hayatı boyunca qwerty kullanmış biri olarak çok zorlanır mıyım?

bir de bu tip klavyelerde türkçe harfleri nasıl yazıyoruz? ş yazmak istediğimde ne yapacağım mesela? her seferinde kısayol mu kullanacağım yoksa bir tuşa ş harfi atayabiliyor muyum?

fiziksel klavyenin ne olduğunun bir önemli yok. Yazarken klavyeye bakma ihtiyacı duymuyorsan ayarlardan klavyeyi Türkçe Q olarak seçersin. Normalde Türkçe Q klavyede ÖÇŞĞÜ falan neredeyse o tuşlara basınca bu harfler çıkar.

Z'ye basınca Y, Y'ye basınca da Z çıkar tabii.
  • himmet dayi  (26.08.22 22:53:49)
klavye stickerları var onlardan kullanırsın.

  • dr doofenshmirtz  (26.08.22 23:02:25)
sanırım alman klavyesi o.

çözüm 1: klavye dilini tr yapıp tuslara hakimseniz bakmadan tıpkı qwerty de yazarmış gibi takılmak.

çözüm 2: klavyeyi tr yapıp sticker ile bazı tuşları kapsayacak şekilde bir kaplama ile qwerty haline getirmek.

çözüm 3: harf tanımlaması yapmak veya komple tuş takımı değişimi veya klavyenin üstüne koyulan silikon koruyucusuların qwerty şeklinde olanından alıp üstüne koymak..
  • ezkaza  (27.08.22 01:46:41)