Evlenen kadının adının eşinin soyadı ile aynı olması problemi

Serbest çağrışım ile aklıma takılan bu konu hakkında bildiğim kadarıyla medeni kanun doğrudan bir açıklama yapmıyor? İçtihatlar ya da uygulama hakkında bilgisi olan var mıdır?
Örnek olay: er kişi Ahmet Irmak ile kadın Irmak Demir'in evliliği durumunda kadının yeni ad soyadı ne olur? Kesin olması gereken duruma dair olası devlet vs. İşleri nasıl çözüme kavuşturuluyor? Ya da hiç prb olmuyor mu? Veya doğrudan c şıkkı ile hiç değişiklik yapılmiyor mu?
a. Irmak Irmak
b. Irmak Demir Irmak
c. Irmak Demir

* Kadının çift isimli olup isimlerinden birinin erkeğin soyadı olması olasılıklarini ise yazmaya üşendim o da ayrı bir konu.

Neden sorun olacağını düşündüğünüzü anlamadım.

Kadın bir tercih belirtmezse "Irmak Irmak" olur.
Kadının tercihine göre "Irmak Demir Irmak" veya "Irmak Demir" de olabilir. (Irmak Demir olarak devam etmesi için mahkemeye gitmesi gerekiyormuş ama basit bir mahkeme sanırım)

İsim ve soyisminin aynı olmasının bu konuda bir etkisi yok. Her evlenen kadın için bu üç seçenek de mevcut.
  • michael_knight  (26.08.22 13:20:29 ~ 14:23:31)
adi soyadi ayni olan birden fazla insan taniyorum.

  • alperz  (26.08.22 13:23:13)
hepsi olabilir, kadının isteğine bağlı. ortada karmaşa yok ki.

kuzenimin adı yağmur, soyadı yağmur.

aynı soyadla birisiyle evlense yağmur yağmur yağmur bile olabilir:)
  • candide  (26.08.22 13:43:16)
Kadın soyadını değiştirmek zorunda diye biliyorum. Yani c şıkkı olamaz.

En azından yurtdışındaki evliliğini burada kayıta geçirirken arkadaşıma böyle demişler. Evlendiği ve eşinin vatandaşı olduğu ülkede eski soyadını kullanıyor ama burada iki soyadı kullanması gerekiyormuş. Yanlışsam düzeltin.
  • peki madem  (26.08.22 13:48:02)
Evlendiği sırada soyadını Irmak ya da Demir Irmak olarak seçebiliyor. Kocasından gelen Irmak soyadını düşürmek daha zor, dava açması gerekiyor diye biliyorum

Benim favorim; soyadı aynı olan iki kişinin evlenmesi ve kadının soyadını tutması. Daha sonra Irmak Irmak & Irmak avukatlık ofisi açmaları.
  • archmage mahmut  (26.08.22 13:50:44)
duran duran'a sormak lazım üstad.

  • guvenlik doktoru  (26.08.22 16:45:06)
Ad ve soyadın aynı olmasının önünde bir engel yok, çift soyadı kullanmanın önünde de bir engel yok.

Erkekler doğrudan kadının soyadını alamıyor ama evlendikten sonra mahkeme yoluyla soyadı değişikliği yaparak kadının soyadının alındığı örnekler de var.

Tercih sizin
  • akhenaten  (26.08.22 19:13:22)