miras paylaşımı hakkında?

elimizde bir adet yüklü miktarda taşınır ve taşınmaz malvarlığı olan dul bir kadın var.

not: ölen kocasının önceki eşinden bir çocuğu mevcut.

bu kadının tüm çocukları ölmüş ve kendisinin iki kız kardeşi de ölü. geride sadece kız kardeşlerinin çocukları var. o çocuklar beş kişi ve onlardan biri de ölmüş.

bu kadın vasiyet bırakmadan öldüğü takdirde mal varlığı kime ne oranda geçiyor?

bilgisi olanlar aydınlatabilirse sevinirim.

önceki eşten olan çocukla paylaşımın 50/50 olması gerekir diye biliyorum. kadın öldükten sonra o %50'lik kısım 5 yeğen arasında eşit oranda paylaşılmalı.

edit: mallara babanın ortak olduğunu düşünerek yazmıştım. değilse hiçbişi kalmıyor evet.
  • theseachange  (26.08.22 13:05:09 ~ 30.08.22 18:04:21)
Ölen kocasının çocuğuna bir şey kalmaz.
Ölen kız kardeşleri için ikiye bölünür miras. Onların da çocukları kendi aralarında paylaşır.

Ölen kızkardeşlerden birinin tek çocuğu varsa o çocuk %50 alır, diğer kız kardeşin 4 çocuğu varsa o çocuklar %12,5'ar alır.
  • michael_knight  (26.08.22 13:12:31)
@michael_knight

%50 pay sahibi olan kişi evli ve çocuk sahibi olmadan öldüğünde ne oluyor? tekrar diğer kız kardeşin dört çocuğuna mı geçiyor?
  • ikiicidisibirkisi  (26.08.22 13:21:54)
@ikiici biraz daha detaylı düşünmek gerektiğini farkettim. İçinden çıkamadım.
Önceki eşten olan çocuğa bir şey yok, orası kesin. Aralarında bir bağ yok.

Daha iyi bilen biri açıklayacaktır ama şu soruya da cevap gerekiyor sanırım.
- Ölen kişinin anne babası ve onların anne babaları hayatta mı?
  • michael_knight  (26.08.22 14:42:23)
Soy ağacı gibi yukarıdan aşağıya murisleri ve çocuklarını dallara yazıp kime ne kadar bölüneceğini bulabilirsiniz.

Ölen kocası öldüğünde eski eşinden olan çocuğuna kalan kalmıştır zaten, şu an ki hanımefendi'nin mal varlığı kendi alt soyu yoksa kardeşlerine ve onların alt soyuna kalır.

Şu an muris olan 4 kişi var yanlış anlamadıysam, bu çocuklar ölen kız kardeşlerin ikişer çocuğuysa eşit alırlar.

Yani bir kız kardeşten 2 diğer kız kardeşten 2 çocuk varsa hepsi eşit pay alır.

Ama ölen kız kardeşlerden birinin 1 tane çocuğu, diğerinin 3 tane çocuğu varsa;

1 çocuk olan, ölen annesinin %50 pay hakkını alır. Diğer 3 kardeş te kendi annelerinden kalan %50'yi bölüşürler.

Hukukcu değilim, yazdıklarımda hata olabilir ama aşağı yukarı olay bu şekilde.
  • John Bloor  (26.08.22 14:43:55)
Ölüm tarihlerinde eski medeni kanun yeni medeni kanun ayrımı gözetilerek miras taksim edilmelidir o yüzden biz kapsamlı dosyalarda müvekkillerimiz için miras taksim ağacı oluşturuyoruz kim mirasçı kim değil mirasçılarsa paylarını değillerse ne sebeple mirasçı değiller onları ayrıntılı bir şekilde düzenliyoruz. O yüzden yargıya taşınacak bir durum olduğunda bu miras taksimini yaptırıp mirasçı olmayanların boşu boşuna dava acmasının masrafa girmesinin önüne geçilebilir

  • apocalipy  (26.08.22 16:40:48)