Kiracı-Ev sahibi arasındaki uyuşmazlıklar hk.

Kiralama başlarken imzalanmış tarihsiz tahliye taahhütnamesi ile kiracının çıkartılması mümkün mü?
Dava yoluna gidilebilir mi?
Dava süreci için nasıl bir itirazda bulunulması gerekir?
%400 kira artışı isteyen ev sahibi nereye şikayet edilir? yaptırımları nedir?
Elinde tahliye taahhütnamesi var diye her istediğini yapabilir mi?
Bu kapsamda itiraz edildiğinde dava ne kadar süre sürüyor?
Aynı apartmanda 12 kiracısına birden aynı şekilde icra yolu başlatmış ev sahibinin bu tahliyeleri davaya gitmeden ya da giderek kazanma şansı nedir?
Konuyla ilgili bilgisi olan, tecrübe etmiş, avukat olan varsa bilgilerinize ihtiyacımız var.

Kiralama başlarken imzalanmış tarihsiz tahliye taahhütnamesi ile kiracının çıkartılması mümkün mü?
Hayır mümkün değil. kira başlarken alınan tarihsiz tahliye taahhütnamesi usulsüzdür.

Dava yoluna gidilebilir mi?
gidilebilir ama kaybedilmesi muhtemel.

Dava süreci için nasıl bir itirazda bulunulması gerekir?
kira başlangıcında alındığı yönünde itirazda bulunulması gerekir. bu süreçte kira artışı talep edildiği, artışın kabul edilmemesi nedeniyle usulsüz olarak tahliye istendiği söylenebilir. bu süreçte mümkün mertebe kira artış taleplerini yazılı olarak isteyin (örneğin watsapdan yazışın). bunlar lehinize delil olacaktır.

%400 kira artışı isteyen ev sahibi nereye şikayet edilir? yaptırımları nedir?
şikayet yolu yok. yüzde 25 üzerinden kira artışı yapıp ödemeye devam edin.

Elinde tahliye taahhütnamesi var diye her istediğini yapabilir mi?
ses çıkarmazsanız her şeyi yapar. ses çıkarıp itiraz edin. o zaman hiçbir şey yapamaz.

Bu kapsamda itiraz edildiğinde dava ne kadar süre sürüyor?
istanbuldaysanız Allah bilir, istanbul dışında ortalama 1-1.5 sene.

Aynı apartmanda 12 kiracısına birden aynı şekilde icra yolu başlatmış ev sahibinin bu tahliyeleri davaya gitmeden ya da giderek kazanma şansı nedir?
icra takibine itiraz edildikten sonra kazanma şansı düşük. itiraz çok önemli, süreyi kaçırmamak lazım. dava açarsa cevap dilekçesi çok önemli, süreyi kaçırmamak lazım. 12 kişi birbirinize tanıklık edip tüm davaları cortlatabilirsiniz.
  • trajikomix  (24.08.22 10:34:44)