iş mevzuları - tamam mı? devam mı?

beraber çalıştığım biri var yani adam atanamamış ali koç gibi bir adam. çok zengin bir aileden geliyor okullar falan hep usa 1980'lerde falan okumuş.

adamın çok sağlam networkü var. türkiye'de 500musd ve üstü kim varsa bu adamla merhabası var, arayıp, yanına gidip iş yapalım diyebiliyor.

gelgelim adamın başka hiç bir yeteneği yok onun için benim gibi sıfırdan bir işi inşa edicek adama ihtiyacı var.

bu adamla geçmişimiz,
2015 bana fabrika kur dedi, kurdum, paramın yarısını vermedi, ayrıldım, battı.

2017 ocağına düştüm şu işlerde bana yardım et dedi, ettim, paramın yarısını vermedi, ayrıldım, battı.

2020 ocağına düştüm şu yazılım işine el at dedi, attım, hiç para vermedi, ayrıldım, battı.

2022 yine aradı işte şu işlerde yardım et ne olur dedi. yardım ettim. şimdilik 1.5m tl'lik iş yaptı. bende başlangıç olarak 10ktl istedim sadece danışmanlık-gelgit-masraf parası.

5k'sını gönderdi. 5k'sına ayrıca mail attım ne zaman göndereceksin diye, bir haftadır cevap yok ama iş maillerini atmaya devam ediyor.

şimdi diyeceksin mal mısın niye çalışıyorsun?

öncelikle her seferinde kendini çok acındırıyor, aslında hepsi kendi hatası ama fazlası ile haklı sebepler gösteriyor veya yalan söylüyor.
bende bu iş hariç eu ve tr'de çok dolandırıldığım için lan diyorum belki bu sefer akıllanır yardım edeyim ama yok. para eline geçti mi horozlanmaya başlıyor.

ikincisi benim asıl ihtiyacım olan network adamda var. cidden var ve bunu bana vaad ediyor ama dersen 7 yılda kiminle tanıştırdı seni ayrıca? kimse ile tanıştırmadı.

harbiden lan, boşu boşuna adamın işini yapıyorum...

değil mi?

Çok zengin bir adam ve 5 bin TL mi göndermiyor?

Sen adamı doğru tanıdığına emin misin?

1.5 milyonluk işi ben yapıyorum diyorsun 10k tl istiyorsun başlangıç olarak vs.

Bu hikayede anormal yerler var. Bir. Şeyler eksik.
  • ihanet kac kisilik  (22.08.22 16:50:18)
Şaka mısınız :) 1.5m iş yapıp 10bin istemek nedir.
Ayrıca galiba adama aşıksınız çünkü bu kadar kazıktan sonra hala iş yapmanızı başka hiç bir şey açıklayamaz.

  • kaptan maydanoz  (22.08.22 16:52:33)
@ihanet
adam artık zengin değil sürekli battığı için ama networkü var.
onu eksik söylemişim.

evet ama son işi 1.5mTL idi bende ilk parti 10ktl istedim. 1.5TL'lik işten de max %7-8 kalır adama. işi bağlayan o, network onun, parayı ona veriyorlar. ben geri kalan mühendislik işleri yapıyorum.
başlangıç dediğim ilk git-gel, yemek, benzin falan filan giderleri.
  • duyurukullanıcısı  (22.08.22 16:53:53 ~ 16:55:41)
Cevabı içinde barındıran bir soru olmuş.

Ek olarak para peşin olmadığı sürece iş yapmazdım böyle biriyle.
  • himmet dayi  (22.08.22 17:13:21)
boyle biriyle parayi pesin almadan calismam.
herif icin kullanisli aptal pozisyonundasin malesef.

  • cooperr  (22.08.22 17:16:44)
Ben olsam uzak dururum. Seni de batırır böyle adamlar. Herkes kendini kurtarır olan sana olur’daki “herkes” bu adam.

  • gabe h coud  (22.08.22 17:17:07)
Bu tarz bir kişiyle sadece peşin para çalışılır. Başka türlüsü can sıkar.

.
  • kartallar yuksek ucar  (22.08.22 17:35:07)
Ben olsam bu adamdan para istemem.
Onun tanıdıkları arasında, senin işine yarayacak kim varsa onunla tanıştırmasını iste. Ama öyle ayak üstü değil. Yapacağın iş karşılığında bir kaç kişi ile bir kaç kere yemek buluşması iste.

  • etna  (22.08.22 17:46:36)
En kestirme çözüm aklındaki ücretin iki katını söyleyerek anlaşman. Sürekli yarısını veriyor çünkü.

  • hububrad  (22.08.22 17:54:46)
evet ya adam bi havuçla oyalıyor beni,

en iyisi diplomasi, paramı vermeden iş yapmayayım. önden de iş yapmayayım.
  • duyurukullanıcısı  (22.08.22 19:28:37)
dostum hikayede bir saçmalık var. 1.5 milyonluk ciroda, işi başlatan adama 5 bin lira vermek para değil. güzel felekten çalınmış bi gece parası yani 5k dediğin şu anda. dolayısıyla ya gerçekten aşırı derecede saf olman lazım, ya da hikayende eksikler var diye düşünüyorum.

  • roket adam  (22.08.22 20:42:25)
Hocam ne iş yapıyorsunuz?

  • 1903 24  (22.08.22 20:54:32)
Sözleşme yapın işe başlamadan illa çalışacaksınız, yani peşin parayi kabul etmezse mesela.

  • encokbenisevinnolur  (22.08.22 21:26:41)
ya 5000tl benim alacağım ücretin küçük kısmı. başlangıç parası. yol,yemek parası bu. hepsi değil ama onu da zorla alıyorum. yani vayy 1.5mtl'de 10k mı alıyorsun değil olay. onu da söylemem zaten. ayıp.

@1903 24
üretim prosesleri tasarlar ve hayata geçiririm. fikirden prototip'e oradan seri imalata. olmayacaksa da neden olmayacağını söylerim. kısaca bu. eu ve tr'de.

yok ben peşinden aşağı çalışmam artık ya.
adamın da bana para falan vereceği yok.
  • duyurukullanıcısı  (22.08.22 22:23:44)
Hocam 4 defa aynı şeyi yapıp farklı bir şey bekleme konusuna odaklanmak lazım sanki. Hayatının başka alanlarında da bu patterni gözlemliyor musun? Sırf buna odaklanmak bile yaşam kaliteni çok yükseltebilir.
Diğer kişiye odaklanırsak onun sizin gibi parmağında oynattığı bir sürü kişi vardır, müthiş manipülatif birine benziyor ama konu o değil, hayatın her alanında böyle karakterler çıkacaktır.

  • montreal  (23.08.22 14:29:57 ~ 14:34:27)
ilyas salman - sener sen hangi filmdi o "yaptim ama sor bakalim niye yaptim" iste sen ilyas salmansin kardes. adam soyle adam boyle adam degil para x kisisinin selamini bile alamamissin bu israr neden?

  • bay b  (23.08.22 14:54:37)