[]

filtre kahve hakkında basit bir soru...

filtre kahve içmenin en nasit yolu nedir? kardeşim, sıcak suyun içine kaşıkla filtre kahve atıp bir süre bekletip karıştırıp dibe çöktürerek ikram ediyordu bana. hazırlanma hızı da önemli benim için.. acaba nasıl içerim ben bunu en hızlı ve lezzetli yoldan? hangi biçimde öğütülmüş almam lazım bu şekilde içmek için? kafamda deli sorular...
 
kardeşinizin yaptığı zaten filtre kahve değil, tadı da epey kötüdür diye tahmin ediyorum. french press kullanarak yapabilirsiniz, yaklaşık 5 dk sürecektir yapmanız.


  • ted  (22.08.22 11:59:03 ~ 29.08.22 15:08:24) 
kardeşinizin yaptığı kovboy kahvesi. bundan hızlısı zor. bunu metal filtreden geçirdiğinizde french press oluyor. bunlarda her türlü tortu olur. tortu olmasın istiyorsanız kağıt filtre kullanmak gerek, drip over (kahve makinası) ya da pour over (hario v60) şeklinde.


  • inheritance  (22.08.22 12:00:43) 
Güzel bir makine alabilecek duruma gelene kadar french press ile görüyorum işimi.
Filtre kahveyi alırken french press'e göre öğütülmüş şekilde alıyorum.

Lezzetinden de gayet de memnunum.
Uzun sürmüyor.

3 dakika bekleme süresi ve suyun kaynama süresi dışında zamanını alacak pek bir şey yok.

Suyu kaynat biraz beklet 93-95 derece olması idealiymiş ama ölçücüm yok kaynadıktan sonra bir dakika kadar bekliyorum sadece.
330 gr french press için 20 gr kahve koymak gerekiyormuş hazneye. Ben bunu kendi hazneme göre uyarladım.
su hazır olunca ne hızlı ne yavaş şekilde suyu dök.
Kapat 3 dakika demlenmesini bekle pressi indir. Hazır.
  • Dağcı  (22.08.22 12:09:20) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.