[]

Restoranda önündeki boşalan tabağın hemen alınması

Doğrusu bu mu? Sevgilinle lüks bir yere gittin, senin önündeki tabak bitti, ama karşındakinin yemeği henüz bitmedi. Garson hemen senin tabağını almalı mı?

Geçen gün başıma geldi, ve pek hoşuma gitmedi. Bence herkesin yemeği bitip arkasına yaslanınca tabakların toplanması daha iyi.


 
Çatalı bıçağı yanlara bıraktıysanız bu tabağı alabilirsiniz demek sanıyorum. Ama ülkemizde böyle bir olay var mı emin değilim. Belki garson bu şekilde davranmıştır.


  • olaylar olaylar  (19.08.22 15:27:14) 
bu benim en nefret ettigim konulardan biri ve sadece turkiye'de sahit oldugum bir olay. hatta gecen gun starbucks'da bile kahvemi aldi goturdu eleman. son bir yudum daha vardi ve daha onemlisi kahve kutusu onumde durursa biraz daha oturabilirdim :) kahve gidince kalkmak zorunda kaldim. muhtemelen de amac bu. masayi isgal ettirmemek.


  • juninho77  (19.08.22 15:27:20) 
Lüks restoran dediğin kebapçı değilse çatal bıçak bırakış tarzlarına bi göz atabilirsin, hepsinin ayrı anlamı var.


  • zimbirik  (19.08.22 15:59:29) 
Servis vermeyi bilen isletme sayisi 3-4 oldugu icin sorularinizda haklisiniz.

Karsinizdaki yemege devam ederken, sizin onunuzden kaldirilmasi yanlis. Yanlis. Bunun hicbir bahanesi olamaz. Her gün garson degistiren ve restaurant görgüsü sifir olan isletmeciler bunu istiyor olabilir.

Bizimkiler mutfaktaki is daha düzenli yürüsün diye, "tabagin bitti mi, hadi bittiyse yikayalim artik!!111" tadinda hareket ediyor.

Garson sürekli masaya gelip muhabbeti, ortami bozmamali. Garsonla etkilesime gitmisim gibi oluyor Türkiye´de. Adamlar sürekli masamda.

Catal-kasik birakmak bir kural degil. Bazi ust duzey restaurantlarda da, catal kasik her gang degistirilmiyor, ozellikle cevreci tutumuyla one cikanlarda... Tabaga koyarsaniz degistiriyorlar elbette.

Servistekilerle goz temasi kurunca, yakin zamanda masaniza gonderilmesi sart. Ne 1 saat masaya bakmama ne de her 3 dakika da bir taciz.
  • buf-e kür  (19.08.22 18:48:25 ~ 18:49:47) 
luks bir restorana gidildiyse. yemegi bitenin tabagi alinmaz.

sizin orneginizdeki gibi iki kisilik bir masaysa, her iki kisi de yemeklerini bitirdiktn sonra tabaklar alinir. (cok ozel bir durum yoksa siz tabagi ozellikle alin demediyseniz alinmaz)

yemeginiz bittiginde catal bicaginizi saat 4:20 pozisyonuna yakin paralel koymalisiniz

tatli servisine gecmeden once masadan tuz biber ekmek sepeti vs kaldirilir. masada ekmek kirintisi vs varsa aparatla temizlenir. (bread crumber)
su ve icecekler tazelenir sonra tatli servisi baslar.
  • exlibris  (19.08.22 19:38:09) 
Çoğu yerde böyle bu. Havada kapıyorlar. Hatta restoranı geçtim, avm'lerdeki yeme içme alanında da böyle. Doğrusu bu değil. Bu olayın çıkış noktası şu. Çalışanlar iş birikmesin mantığıyla hemen harekete geçiyorlar. Bunun olmaması için yoğunluğun az olduğu bir yere gidebilirsin.


  • dissendium  (19.08.22 19:44:45) 
Bence de almamali, cok uyuz oluyor ben buna. Elimden catali, bicagi alacaklar neredeyse. Sinir bozucu.


  • ahm1  (19.08.22 21:56:42) 
Esnaf lokantalarında almıyorlar benim gördüğüm ne yiyip içmişsin diye bakıyorlar hesap öderken alıyorlar


  • kararsızataletfilozofu  (20.08.22 00:55:00) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.