belirli bir ip'den internete bağlanıyor gibi görünebilmek

Selamlar.

VPN gibi ip'mi değiştirecek bir çözüm istiyorum ama asıl istediğim şey belirli bir ip'den bağlanıyor gibi görünebilmek. Yurt dışında bulunan bir arkadaşımın modeminden bağlanıyormuş gibi internete girebilmeliyim. Bunun çözümü nedir? VPN ve VPS ile bir çeşit kombinasyon falan yapılarak sağlanabilir mi veya nasıl yapılabilir?

Vpn ile bu çözüm sağlanabilir. OpenVPN üzerinde böyle bir ayar mevcut. VPN serveri kurup client üzerinden yaptığınız ilk bağlantıda vpn tüneli client cihazı vpn serverin kurulu olduğu networke ulaşabilir hale getirir. Ayarlardan tüm trafiği tünelden geçir seçeneğini işaretlerseniz yapacağınız bütün data hareketleri vpn serverin kurulu olduğu networken yapılmaya başlanır. IP adresinin sürekli olarak aynı olmasını istiyorsanız VPN'in kurulu olduğu network için statik ip almanız gerekiyor.

kurulum şöyle olabilir

internete çıkılmak istenen network modemi>firewall (pfsense olabilir FreeBSD bir işletim sistemidir> pfsense üzerinde OpenVPN

kullandığınız bilgisayar için OpenVPN client yüklemek yeterli olur.
  • bravoteam  (19.08.22 11:57:31)
senin ihtiyacın proxy.

  • durbidakka  (19.08.22 12:34:50)
istediğin ip'yi girip o ip ile interneti kullanman mümkün değil. ipler ispler tarafından satın alınıp kullanıcılara atanıyor senin kendi ip adresini belirleme şansın yok.
arkadaşının ip adresini kullanabilmenin tek yolu arkadaşının buna onay vermesi ve kendi ağında vpn sunucusu kurup senin bağlanman için gerekli bilgileri sana vermesi.

belirli bir ülkeye ait ip kullanmak istiyorsan bu servisi sunan vpn sağlayıcılar var ama gidip ben xxx.xxx.xxx.xxx adresini kullanacağım diye istediğin adresi alman imkansız.
  • konetsu  (19.08.22 13:58:05)
bu arada dünya üzerinde kullanılan bütün IP adresleri kiralıktır. hepsinin sahibi o ip'yi issue eden kurumlardir.

sorunuzun cevabını herkes vermiş: proxy.
  • kobretti  (19.08.22 16:09:33 ~ 16:09:50)
bravoteam +1

fakat sorum şu. illaki modemden yani ona ait olan bir ip'den mi girmen lazım? yoksa ikinizin de ip'si aynı mı olmalı? cevabın evetse onun yaşadığı ülkeden bir vps al. mesela hollandada oturuyorsa, hollanda ip'li bir vps alıyorsun. bu vps'e openvpn kurup sana bir ovpn dosyası verecek. ikinizde bu ovpn config dosyasını kullanarak openvpn sayesinde aynı ip ile girmiş gibi görüneceksiniz.

özet geçersek

arkadaşının bulunduğu ülkeden vps al
bu vps'e openvpn kur
kurduğun openvpn'i arkadaşınla paylaş.
aynı anda bağlanın.
ikinizde aynı ip'den bağlanmış gibi görüneceksiniz.
  • false pretension  (19.08.22 17:45:00)
@false pretension

hocam ikimizin aynı ip olması değil özellikle benim arkadaşın ip'si üzerinden bağlanmam gerekiyor.

anladığım kadarıyla arkadaşın bilgisayara OpenVPN server kurulumu yapacağız ve ben client olarak onun üzerinden bağlanacağım, doğru mudur?
  • loser blueser  (19.08.22 19:19:47)
evet ama ip'si sürekli değişiyorsa sizin de değiştirmeniz gerekecek. sabit ip'se sıkıntı yok.

  • false pretension  (19.08.22 19:22:05)
arkadaşınızın lokal ağından internete çıkmak istiyorsunuz özet olarak?

o zaman o lokal ağda bir vpn sunucu, disa acik bir proxy veya modeminde varsa openvpn ozelligi oradan bir vpn hesabi alip baglanabilirsiniz. ip degisirse diye de (bkz: ddns) veya (bkz: dynamic dns)

yeni asus modemlerde bu ozellik var ornegin.
  • kobretti  (19.08.22 21:14:43 ~ 21:15:16)