Politika faizi düşünce ne oluyor?

İnmesini, çıkmasını takip ettiğimiz faiz galiba politika faizi. Yani haftalık repo.
Yani bir banka devlete "al şu 100 lirayı, bir hafta sende kalsın. Bir hafta sonra bana faiziyle geri ver" derken kullanılan faiz oranı.
Yukarıdaki kısmı doğru anlamış mıyım?

Peki bu faiz düşük olunca bu durumda Merkez Bankası bankalara "bana haftalık para verme, istemiyorum" demiş mi oluyor?
Parayı merkez bankasına vermek dışında bankaların ne seçenekleri var, ne yapıyorlar?
Dolar/TL ve enflasyon bundan ne şekilde etkileniyor?

Çok yanlış anlamışsam siliveririm sorumu, darılmaca yok :)

TL deger kaybedince de teorik olarak ihracat artar (turk mali/emegi daha ucuz) ithalat azalir.

  • hot potato  (18.08.22 22:15:56)
Özgür Hoca şöyle açıklamış.

twitter.com
  • Mirket  (19.08.22 13:21:04)
@Mirket, teşekkürler.
Ama bunun neyi hangi mekanizmalarla, ne şekilde etkilediğinden bahsetmemiş.

Bu konu aylardır gündemimizde, faiz indi-çıktı diye ama sanırım ekonomistler dışında kimse bunun ne şekilde nasıl bir etki yarattığını bilmiyor. Sadece "kötü" olduğunu biliyor.
Anlamaya çalışıyorum ama anlayamadım.
  • michael_knight  (19.08.22 14:26:45)
ticari krediler daha yüksek

normalde bu faiz oranıyla hiç ev sahibi olmayan biri kredi çekse sosyal yardım gibi bir şey olur, ekonomiye zarar vermez

ama yatırım amaçlı 2. 3. 4. evini alanlar piyasayı şişirmiş oluyor
tl kazandırmadığı için dolara talep artıyor, kur yükseliyor
ithalat kaynaklı fiyat artışları enflasyon getiriyor

krediyle ev alan TL değer kaybetitği için yüksek kira bedelleri talep ediyor

faiz enflasyon'a paralel belirlenseydi
bu sefer de devlet bu kar oranını karşılayamayacaktı

belirlenen faizi kullanmanın mantıklı kuralları olmalı
zaten ticaret/üretim/yatırım bağlı olmayan borçlanmalar esas problem

bir diğer nokta da %13 faizde bile borçlanan otomatik olarak fiyatlara en az %15i yansıtmak zorunda 0 kar için

kısaca faiz boş yere haram değil
verilen emtia'nın tam karşılığını belirleyebilmek mesele

bankalar açısından da 1 sene sonra %13 faizle geri ödeme yapıyorlar
onlar da bu şekilde sömürmüş oluyor MB ve devleti
  • bir soru sorcam  (19.08.22 15:24:40 ~ 16:22:09)