Faizin düşmesi neden kötü etki ediyor

Bilale anlatır gibi anlatabilir misiniz

faiz tl mevduata verilen faiz işte. aylık bankada para tutunca banka sana para veriyor.

ya da sen bankadan kredi çekince ödediğin fazla miktar.

faiz düşünce bankanın sana ödediği para azalıyor, kredi öderken ödediğin para azalıyor. ama dolar 18.

haliyle tl fazla getiri getirmediği için insanlar parasını tlde tutmayıp dolar-borsa-altın falan takılıyorlar. piyasada tl bolluğu oluşunca tlnin değeri düşüyor.

sen enflasyonun %100 olduğu ortamda faizi düşürürsen dolar daha uçar. paranın değeri azalır.
tek artısı(ki o da ekonomi için eksi) kredi ödemenin kolaylaşması. şu ortamda tek mantıklı şey kredi çekmek.
  • jelly bear  (18.08.22 14:29:49)
Bilal’in anlayacağı kadar basit değil de, en basit hali ile kredi oranları çok düşük olursa borçlanma maliyeti az olacağı için herkes kredi çekip bir şeyler almak ister. Enflasyon aşırı yüksek olduğu icin 100 bin lira kredi çekip bir ev aldın diyelim. Politika faizi %14. Yanı geri ödemen 1 yıl sonra 114 bin lira olacak. Enflasyon da %79 yani kabaca senin 100 bin liranla aldığın şey seneye 179 bin olacak. Hiçbir şey yapmasan bile 65 bin kar ediyorsun. Böyle bir ortamda herkes kredi çekip ev araba vs. alıyor. Bu tip şeylere olan talep arttığı icin fiyatlar daha da artıyor. Çünkü arz aynı oranda artmiyor. Fiyatların yükselmesi de enflasyonun artmasına daha da katkı yapıyor.

  • himmet dayi  (18.08.22 14:32:10)
Faiz oranı normalken ben paramı bankaya yatırıyorum faiz alıyorum.
Banka benden aldığı parayı daha yüksek faizle sanayiciye satıyor. Sanayici fabrikanın bacasını tüttürüyor yeni işçi alıyor.
Faiz oranı düşünce ben paramı bankadan çekip dolar alıyorum. Dolara ihtiyaç arttığı için dolar fiyatı artıyor.
Ben dolar alınca devlet dış borç için dolar bulamaz hale gelip para basıp dolar alıyor. Bu da enflasyonu patlatıyor.
Ben paramı çektiğim için banka para bulamıyor, sanayiciye daha yüksek faizle kredi veriyor.
Sanayici bacayı biraz kısıp işçi çıkarıyor, üretimi kısıyor.
Ben dolar aldım ama her parasını çeken dolar almıyor bankadan çok parasını çeken ev, araba alıyor, az parasını çeken eve un, yağ, çay stokluyor.
Zaten sanayici üretimi kısmış, ev, araba, un, yağ şeker, ihtiyacı artınca enflasyon patlıyor.
Enflasyon patlayınca seneye hiç alama bari kayınçoyla birleşip bir ev alamım diyenler enflasyonu biraz daha patlatıyor.
Bu böyle sürüp gidiyor.
  • Mirket  (18.08.22 15:55:10)
Cevaplıyorum; O faiz oranının şu aşamada düşmesinin pratikte bir önemi yok*.
Asıl mesele, yöneticilerin, ekonomi bilimi gerçeklerine ters davrandığını göstermesi.
Böylece zaten az olan ekonomiye güven daha da düşmüş oluyor.

* zaten verilen faiz, enflasyonun kat kat altında, biraz daha düşük olmasının bir önemi yok. bu oran sadece bankalar arasında kullanılabiliyor.
  • vizivozo  (18.08.22 16:03:20 ~ 16:06:13)