Diş Sıyırmış Vida Yuvası

Bir nedenden dolayı arabanın arka koltuğunu söktüm geri taktım. Dört adet vidası var. Üçünü sorunsuz taktım dördüncünün yuvası diş atlamış, vidanın yarısında sertleşiyor dönmüyor.

1- Haftaya muayene var, ağır kusur yazabilirler diyorlar. Koltuk vidasından sorun yaşar mıyız?

2- Bunu kim yapar? Galiba kılavuz çekilmesi gerekiyor. Döşemeci diyen var, kaportacı diyen var, tornacı diyen var.

3- Yaptırsak ne kadar masraf çıkarır? Tahminleri alabilir miyim?

Araç 2017 Fiorino Safeline.

Teşekkürler.

1. Sanmıyorum, arka koltuk vidasından dolayı ağır kusur hiç duymadım.
2. Tornacı yapar, gerek görürse cdn.dsmcdn.com adresteki gibi bir aletle somuna kılavuz çeker.
3. Basit bir işlemdir, şehre ve sanayi piyasasına göre değişir ama en fazla 50-100 TL ister.
  • zaman ilac degil insanlar unutkan  (17.08.22 02:04:40)
Vidanın yarısında sertleşiyor dönmüyorsa;

bence somun deliğine/yuvasına birşey düşmüş olabilir, vida/civata ona değince artık ilerlemiyor olabilir.

Bir somun ya da civatada dişler yalama olduysa belli bir seviyeden sonra durma olmaz, sürekli çevirirsiniz ve boşa döner, sıkılmaz.

Sizin senaryoda civata 1-2 tur dönebiliyorsa, bir noktadan sonra dönemeyip duruyor ve sıkışıyorsa 3 ihtimal var.

1. Yanlış civata takıyorsunuz dişler uyumsuz

2. Yanlış ve uzun bir civata takıyorsunuz,

3 somun deliğinde pislik ya da yabancı madde var.
  • John Bloor  (17.08.22 10:15:22)
20 liraya kılavuz çektirdim tornacıda.

  • joker hakki  (02.09.22 17:48:04)