Doğum izni bitimi sonrası işsizlik maaşı

Eşim doğum izni sonrası çalıştığı işe dönmek istemiyor. Çocuk bir süre büyüsün sonra çalışacak bu sürede de biraz faydası olsun diye işsizlik maaşından faydalanmak için patronla konuşup işten çıkartmalarını istemiş. Büyük bir yer değil ondan patron sıkıntı çıkarmıyor ama kanuna uygun olsun diye avukata yönlendirmiş. Avukatta doğum izni sonrası işten çıkarmak ciddi cezalara sebep olur demiş.

Benim bildiğim izindeyken çıkarılırsa sorun, izin bittikten sonra çıkarsalar yine kanunen şirkete sorun çıkıyor mu? Nasıl bir yol izlersek işyerinin de aklına yatar. Yarım aklımla 2 gün işe gitmezsin gelmedi diye işten çıkarsınlar diyorum ama hukuk bilgim yok :) Avukat riske girmek istemiyor haliyle anlaşmalı falan bu işin çözümü yok mu tazminatta bile değiliz tek derdimiz işsizlik maaşı

her durumda işveren için risk doğuyor, risk almadan işten çıkış yapma şansları yok.

2 gün işe gitmezse işten çıkartırlar ama o sebeple çıkarıldığı için işsizlik maaşı alma şansı olmaz.

www.ocalhukuk.com şuradan hangi kodla çıkış yapabileceklerine bakabilirsiniz ama işsizlik maaşı alması için seçecekleri her kod için kıdem tazminatı vermeleri gerekir, vermeseler bile tek bir başvuruyla kıdem tazminatına hak kazanırsınız, işveren bu sebeple bu riski almak istemiyor.
  • benaslinda  (16.08.22 16:37:59)
Kıdem tazminatını da sorun etmiyorlar sadece sanırım doğum sonrası işten çıkartılırsa ciddi cezalar alabiliriz denmiş. İşveren doğum izni bittikten 2 gün sonra kendi çıkarsa ne gibi bir sorun olur tazminat dışında onu anlayamadım. Zaten tazminat ödeyecekler onda sorun yok. Avukat işi sürüncemeye sokuyor gibi geldi

  • Humanimal  (16.08.22 16:44:51)
kıdem tazminatı ödemeyi de sorun etmiyorlarsa eşinize geçerli bir sebeple iş değişikliği bildirimi yapsınlar fake olarak, mesela arabası varsa arabasının alınması, şirketin başka bir ildeki lokasyonuna gönderilmesi, cumartesi çalışılmıyotsa cumartesi çalışması vs.. gibi, eşinizde bu sebebi kabul etmeyerek geçerli sebeple sözleşmeyi feshetsin.
böylece size gönderdiğim çıkış kodlarından 23 ya da 25 ile işe çıkışını yaparlar, eşiniz de sözleşmeyi kendisi feshettiği için işe iade hakkı olmaz, he bütün bu prosedürleri yapmak isteyen avukat zor, adam kendisine iş çıksın istemeyecektir,ik yok mu onlarla halledin :)

  • benaslinda  (16.08.22 16:48:48)
avukat mısınız bilmiyorum valla böyle çözümler sunsalar ne mutlu :) biraz işçi kollansa ne güzel olacak. dediğiniz gibi uğraşmak istenmiyor galiba bunu değerlendireceğiz en azından şansımızı deneriz :) teşekkürler

  • Humanimal  (16.08.22 16:54:27 ~ 16:56:58)
değilim ik'cıyım :) ne demek, umarım istediğiniz gibi olur.

  • benaslinda  (16.08.22 16:57:00)