öss de alan dışı tercih

selam millet hayırlı cevaplar almayı umarak sorumu sormak istiyorum.
az önce bir arkadaşımla konuştum. öss de alan dışı tercihlerin kalktığını söyledi.
söyle ki tm mezunuyum. öss de yabancı dil ile ilgili sınavlara girebiliyor daha doğrusu puanım düşmeden tercih yapabiliyormuşum. doğru mu bu? yani seneye öss ve yds ye girip misal ing dil ve edebiyatı vs yazabilir miyim?

edit: sistem çok değişmiş bir çok şeyi bilmiyorum kusura bakmayın bunun için umarım derdimi anlatabilmişimdir.

yazabiliyor olman lazım diye biliyorum.

  • panina manina  (18.06.10 12:14:39)
şimdi tv'de açıkladı bi uzman. alan içi katsayı 0,15, alan dışı 0,12 imiş. eskiye göre karşılaştırmasını ise şöyle yaptı: önceden alan dışı tercih yapan 5o küsur fazladan soru yapması gerekirken şimdi 12 kadar fazladan soru yapması yeterli olacakmış.

  • uyuklayankedi  (18.06.10 12:16:36)
YGS ve LYS-5 e gireceksiniz.(yds kalktı.)
Normalde katsayınız 0,15 iken 0,12 ile çarpılacak.(alanı dil olanlarınki 0,15 ile çapılırken sizinki 0,12 ile çarpılacak hepsi bu.)

  • grgn  (18.06.10 13:02:25)
peki az önce bir sitede gördüm dil 1 - 2 - 3 yazıyordu onlar sanırım eng lm ve fr sınavları.
peki YGSden hangi bölümlerden sorumlu oluyorum. TM mezunu olduğum için türkçe mat ağırlıklı mı soru çözmeliyim? türkçe sosyal ağırlıklı cözsem olmaz mı?

  • zenc  (18.06.10 13:33:44)
YGS'nin tamamından sorumlusunuz.

  • grgn  (18.06.10 18:11:03)
ygs'nin tamamına girip lys'de matematik, edebiyat (kendi alanının sınavları), sosyal bölümlerden tercih yapabilmek için sosyal, dil bölümlerinden tercih yapabilmek için dil sınavına girmen gerekiyor

  • dezenfettan  (18.06.10 22:17:11)