Nasıl para biriktirilir?

Her ay bir kenara 50 tl'cik bitcoin, 50 tl'cik de ertherium koysam. Koya koya ilerlesem 10+ yıl sonra belki de 20+ yıl sonra bir şey olur mu? Mesela hani zengin etmese de ne bileyim, 5 yaşında bir Toyota Corolla alır mıyım?

Edit: eklemeyi unuttum. Her ay 50 50, 100 TL yatırsam da (gerçek) enflasyon oranında zam yapsam. Yani bu yıl her ay 100 sonraki yıl atıyorum 135 sonra 198 vb.

Diğer öneriler için çok teşekkürler. Birkaçını araştırmıştım. Zaten karma yatırımlar düşünüyorum, coin de bir parçası olacak.

hadi diyelim bitcoin ve etherium cok buyuk ralli yapti ve her yil 20% artis oldu.

ayda 100 lira yilda 20% getiriyle 20 yilin sonunda 250bin yapar. enflasyon nasil olur bilmiyorum ama su anki halde de 5 yasinda corolla olmuyor :( biraz arttirmak lazim katilimi
  • fakyoras  (07.08.22 21:31:52)
TL koymaktan daha iyi, böyle her ay hisse/altın/coin biriktirsen yıllar içinde büyükçe paralara dönüşüyor ama 50'şer değil daha yüksek yapmaya çalışman lazım. Ayrıca kripto özelinde konuşuyorsak büyük ralli görürsen (btc 5-10x yaptı diyelim) satıp beklemen daha hayrına olur. Kar satışı yapmak önemli.

Özellikle 10-20 yıllık düşününce dünya krizine veya balonuna denk gelmek olası geliyor bana. Onu kullanabilen zengin oluyor işte.

edit: bu arada Türk halkı borçlanarak biriktiriyor. Var olan 50 lirası ile değil, kredi kartıyla 500 liralık şey alıp 50'şer taksitle ödüyor ama aldığı şey götürüsü olan şeyse zarar ediyor, getirisi olabilecek şeyse kar ediyor. Mesela kredi kartına taksitle düz altın bilezik satılıyor kimi yatırım için onu alıyor.
  • nhk ni youkosu  (07.08.22 21:41:03 ~ 21:43:39)
her ay bir tane gram alın.

  • candide  (07.08.22 22:05:34)
yatırım altınla dövizle olmaz, yatırım dediiin şey paradan para kazanma sanatıdır. Bunun da türlü yolları var.
mesela bence şu an için en iyi yatırım hisse senedi.
instagramda temettühocam diye bir hesap var şu gönderisine bi bakın
www.instagram.com

bir örnek;

2016’da 9000 liralık (o zamanın kuruyla 2500 dolarlık) Hektaş hissesi alan adamın temmuzda 1 milyon lirası olmuş.
Yaklaşık 57.000 doları.

Yalnızca 6 senede 2500 doları 57.000 dolar yapmış.
Dolar bazında 23’e,
Tl bazında ise 111’e katlamış parasını.

işte doğru yatırım böyle bir şey.

kısa vadeli düşünmeyeceksin, yatırım yapacağın şey ne ise (hisse, fon, eurobond vs) iyi araştıracaksın.
  • rentts  (07.08.22 22:21:24)
simdi oncelikle sordugun soru para biriktirmek degil yatirim. Burada sorun: ayda 100 lira cok dusuk bir miktar ve kimsenin aklina gelmeyen harika bir yatirim bulsan bile (bitcoin ve etherium degil bu) 20 sene sonra araba alamaz.

  • hot potato  (07.08.22 22:22:48 ~ 22:23:17)